Umístění: Hlavní stránka

Městský úřad ve Znojmě bude nově otevřen i každou první sobotu v měsíci

znojmo mesto panoramaZnojmo, 31. ledna 2022 - Nestíháte úřední hodiny během pracovního týdne? Znojmo přichází s možností využít služeb odboru správního v budově Pražská 59 každou první sobotu v měsíci. Občané budou moci úřední soboty poprvé využít 5. února 2022 od 8:00 do 12:00 hodin. „Chceme vyjít vstříc především těm občanům, kteří si z pracovních či jiných důvodů nemohou svoje záležitosti na úřadě zajistit ve všední den. Odbor správní byl vybrán z toho důvodu, že se jedná o jeden z nejvytíženějších odborů městského úřadu,“ vysvětluje starosta města Znojma Jakub Malačka.

Od února se změní dopravci na 65 jihomoravských linkách

autobus interier Brno, 31. ledna 2022 – Od 1. února se mění dopravci na některých regionálních linkách IDS JMK. V té souvislosti se upravují jízdní řády 65 linek. Většinou jde jen o změnu dopravce, který linku či příslušné spoje provozuje. Nový dopravce začne jezdit zejména na Hustopečsku, Břeclavsku a Židlochovicku – značnou část této oblasti obslouží ČSAD Kyjov. Na Ivančicku vyjíždí dopravce TRADO-BUS a na Šlapanicku některé linky přebírá BDS-BUS.

Děti v Hruškách se vrátí do školky, kterou zničilo tornádo

skolka hrusky opravena metrostavHrušky, 31. ledna 2022 – Největší česká stavební firma Metrostav dokončila v obci Hrušky na Břeclavsku opravu mateřské školy, kterou v polovině loňského roku zasáhlo tornádo a krupobití. Ve středu 2. února 2022 se do zrekonstruované budovy vrátí děti. Původně stavbaři zvažovali, že přes léto provedou jen nejnutnější havarijní zásahy tak, aby se školka mohla vrátit do provozu již v září. Podrobnější průzkumy však prokázaly, že budova je v mnohem horším stavu, než se předpokládalo, a proto bylo nutné upravit harmonogram. V rámci pomoci přispěla společnost Metrostav obci Hrušky také finančním darem 8,5 milionu určeným na odstraňování škod.

Brownfieldů na jižní Moravě přibývá, mnohé však najdou nové využití

brownfield industryBrno, 30. ledna 2022 – Staré nevyužívané areály a objekty, neboli brownfieldy, se nacházejí v územních katastrech téměř poloviny jihomoravských obcí. Ačkoli se jejich množství v posledních letech v regionu zvyšuje, narůstá i počet úspěšných revitalizací těchto lokalit. Díky těmto projektům se z dříve časem zapomenutých míst stávají prostory nabízející občanům služby, práci či bydlení. Obnova brownfieldů je rovněž šetrným krokem z pohledu udržitelného rozvoje, neboť brání nadměrnému rozšiřování zástavby.

Znojemská stravenka pomáhá lidem bez domova

znojmo charita uklid bezdomovciZnojmo, 29. ledna 2022 - Znojmo ve spolupráci s Oblastní charitou Znojmo (dále jen Charita) v prvním lednovém týdnu spustilo projekt s názvem Znojemská stravenka. Projekt je určen pro lidi bez domova, kteří dobrovolně pomohou s úklidem veřejného prostranství. Za hodinu práce obdrží dobrovolník jednu stravenku na nákup potravin.

Tornádem zasažené Hrušky získaly až z Texasu dar 860 tisíc Kč

hrusky texas darHrušky, 29. ledna 2022 - Až z amerického Texasu doputovala do jihomoravských Hrušek finanční podpora ve výši 860 927 korun. Obci umožní obnovit prostory určené pro kulturní dění, kterým se 24. června minulého roku nevyhnulo řádění v tuzemsku překvapivého tornáda. Částka pochází z „Czech Moravian Benevolence Fund“, česko-moravského fondu, jenž ke konci července loňského roku založila Slovanská podporující jednota státu Texas (SPJST) v čele s prezidentem této jednoty a honorárním konzulem pro Českou republiku v Texasu, Brianem Vaníčkem.

Pandemie brzdí rozvoj minipivovarů, na jihu Moravy přibyly loni jen dva

minipivovar harry brnoBrno, 29. ledna 2022 - Na jižní Moravě v loňském roce vznikly podle dostupných informací pouze dva nové minipivovary. V současné době je jich tak už 63, z toho 14 v Brně. Trend růstu minipivovarů se tak znatelně zpomalil. Za poslední dekádu je to jeden nejnižších meziročních nárůstů. Novými pivovary jsou brněnský HARRY a Pivovar Thrills Brewing z Velkých Pavlovic na Břeclavsku.

Lékaři a zdravotníci z okolí Krumlova budou mít vstup na Slovanskou epopej zdarma

slovanska epopej josef muchaMoravský Krumlov, 28. ledna 2022 – Pro zaměstnance ivančické, znojemské a třebíčské nemocnice jako poděkování za jejich namáhavou a náročnou práci v péči nejen o covidové pacienty připravil tým Slovanské epopeje a město Moravský Krumlov dárek v podobě volného vstupu na Slovanskou epopej. Ten mohou využít od začátku letošního roku až do 30. června 2022.

Jižní Morava pomůže Ukrajině. Partnerské Lvovské oblasti pošle dar na boj s následky epidemie

covid vakcina ukrajinaBrno, 28. ledna 2022 - Peněžitý dar ve výši 8 045 eur poputuje z jihu Moravy na Ukrajinu. O finanční pomoci ukrajinskému partnerskému regionu v boji s následky epidemie koronaviru rozhodli krajští radní 26. ledna, konečné slovo bude mít v únoru jihomoravské zastupitelstvo. Peníze směřují konkrétně Dobročinnému fondu Karitas – Lviv UHKC a poslouží na zajištění materiální pomoci tamním rodinám a osobám v tíživé životní situaci způsobené pandemií covidu. Za obdržené peníze připraví lvovská charita balíčky s potravinami, drogerií, čisticími prostředky nebo léky.

Na bezbariérové byty pro lidi s omezením pohybu přispěje kraj 30 milionů

vozickar pesBrno, 28. ledna 2022 - Na speciálně upravené bydlení pro seniory a lidi s omezenou pohyblivostí má přispět nový dotační program Jihomoravského kraje. Vypsání jeho prvního ročníku schválili krajští radní. Cílem programu na „Podporu výstavby domů s byty zvláštního určení“ je přispět na malometrážní bezbariérové byty. Ty mají sloužit zejména seniorům a lidem se zdravotním postižením, kteří nezvládají fungovat samostatně, přišli o bydlení nebo je jejich bydliště s ohledem na potřebnou péči obtížně dostupné.

Strana 7 z 594