Umístění: Společnost Černá kronika Břeclav i po odhalení výmyslu o romském útoku pokračuje v projektech zvýšení bezpečnosti

Břeclav i po odhalení výmyslu o romském útoku pokračuje v projektech zvýšení bezpečnosti

Břeclav, 24. května 2012 (MEDIAFAX) - Břeclavská radnice ocenila práci jihomoravské policie při objasnění případu patnáctiletého chlapce, který si po pádu vymyslel napadení Romy. Jsme rádi, že se nepotvrdila žádná předchozí tvrzení, sdělil starosta Břeclavi Oldřich Ryšavý (ČSSD).

kamera-bezpecnostni250

 

"Případ je u konce a je dobře, že policie vyloučila spekulace, které zaznívaly z médií," uvedl Ryšavý.
Podle něj budou projekty, které měly vést ke zvýšení bezpečnosti ve městě, pokračovat. "Byly dlouhodobě plánové a celá situace kolem chlapce je jen urychlila," dodal starosta, který nechtěl nečekané rozuzlení kauzy komentovat.


Související článek: Břeclav: Patnáctiletý hoch, který vinil ze ztráty ledviny Romy, se zranil sám!


Jak dodal, mladík udělal velkou chybu, ze které si do dalšího života vezme ponaučení. Starosta zároveň vyloučil, že by radnice požadovala po rodině peníze na úhradu nákladů, které vznikly v souvislosti se situací. "Co se týče protestního pochodu, nesvolala jej matka chlapce, takže bychom po ní těžko mohli něco chtít. Důležité je, aby byl ve městě klid. S paní Oksanou jsme se dohodli, že udělá prohlášení, které by mělo vést ke zklidnění situace," řekl Ryšavý.

Počátek případu sahá do poloviny dubna, kdy lékaři odebrali patnáctiletému pacientovi ledvinu. Zraněný chlapec se matce svěřil při převozu do nemocnice, že jej napadli Romové. Poté se v Břeclavi strhla vlna nevole a situace se vyostřila natolik, že týden po údajném útoku prošel městem pochod za "zbitého chlapce", kterého se zúčastnilo přes 2000 lidí.

Policie uvedla, že mladík si zranění způsobil sám a napadení si vymyslel, protože se bál matky. "Při předvádění gymnastických cviků před dívkami spadl z osmého patra v bytovém domě o poschodí níž a nárazem do zábradlí schodiště se těžce zranil," řekl šéf speciálního vyšetřovacího týmu policie Luděk Blahák.

Chlapec se lží o napadení neobstál na detektoru lži. Později jeho pád potvrdili čtyři vrstevníci, kteří u nehody byli. "Matku jsme telefonicky informovali. Byla v šoku, protože synovi věřila," sdělil břeclavský kriminalista Josef Michálek.

Kriminalisté nyní případ odloží, protože se nestal trestný čin. Policie zváží, zda bude vymáhat po chlapcově rodině část nákladů za opatření, které případ způsobil.

Matka chlapce Oksana Zhyvachivska se ve čtvrtek v prohlášení omluvila všem Romům za synovo vymyšlené napadení, které spustilo v Břeclavi a části společnosti protiromské nálady. Jednání svého syna označila za klukovinu. Na 15. hodinu svolala novináře, aby se omluvila prostřednictvím médií.

Lenka Horáková, Jiří Nováček

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci