Umístění: Společnost Černá kronika Břeclav: Patnáctiletý hoch, který vinil ze ztráty ledviny Romy, se zranil sám!

Břeclav: Patnáctiletý hoch, který vinil ze ztráty ledviny Romy, se zranil sám!

Brno, 23. května 2012 (MEDIAFAX) - Patnáctiletý Petr Zhyvachivsky z Břeclavi, kterému lékaři v polovině dubna odoperovali ledvinu, se zranil sám svou neopatrností. Novináře o tom ve středu informoval šéf speciálního vyšetřovacího týmu policie Luděk Blahák.

pest-skrt250

 

"Při předvádění gymnastických cviků před dívkami spadl z osmého patra v bytovém domě o poschodí níž a nárazem do zábradlí schodiště se těžce zranil," upřesnil Blahák. Dodal, že hocha usvědčil výslech na detektoru lži. "Pád chlapce pak potvrdili čtyři jeho vrstevníci, kteří u nehody byli," dodal kriminalista.

Chlapec své napadení Romy nahlásil proto, že se bál reakce své matky. "Matku jsme o svém zjištění informovali telefonicky. Je v šoku, svému chlapci bezmezně věřila," řekl břeclavský kriminalista Josef Michálek.


Hlavní související článek: Tři útočníci v Břeclavi napadli a těžce zranili patnáctiletého chlapce


Kriminalisté nyní případ odloží, protože se nestal žádný trestný čin. Policie pak zváží, zda bude vymáhat po chlapcově rodině část nákladů za policejní opatření, které případ způsobil.

Chlapec strávil v břeclavské nemocnici tři týdny poté, co se 15. dubna zranil. Matka chlapce Oksana Zhyvachivska informovala, že se jí syn bezprostředně po útoku svěřil, že jej zbili Romové, protože jim nedal cigaretu.

Po incidentu se v Břeclavi i kvůli tendenčnímu informování některých médií situace vyostřila. V neděli 22. dubna uspořádali lidé ve městě pochod, ke kterému se připojilo více jak 2000 lidí. K jeho organizaci se přihlásila Dělnická mládež, avšak Břeclavané se namísto připojení k extremistům sešli před radnicí, kde bouřlivě debatovali se starostou Oldřichem Ryšavým (ČSSD) o bezpečnostní situaci ve městě.

Postupem času začaly prosakovat do médií neověřené informace, podle kterých souviselo napadení hocha s prodejem drog. Spekulovalo se rovněž o tom, že útočníci nebyli místní a že bezprostředně po bitce zmizeli na Slovensku. Žádná z těchto "zaručených" teorií se však nepotvrdila.

Na vyšetření pozadí případu zareagoval jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). "Splaskla bublina, která vyvolala nebezpečné emoce a eskalovala napětí v Břeclavi. Doufám, že díky příkladné práci policie se nyní bude moci Břeclav vrátit k normálnímu běhu věcí," řekl.

Jiří Nováček

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci