Umístění: Společnost Černá kronika Dva agresoři, kteří kvůli 86 korunám téměř ubili muže, si odsedí dohromady 28 let

Dva agresoři, kteří kvůli 86 korunám téměř ubili muže, si odsedí dohromady 28 let

Brno, 3. května 2012 (MEDIAFAX) - Brněnský soud poslal ve čtvrtek na 14 let do vězení Martina Živkova (22), který v Rosicích na Vyškovsku společně s Jiřím Kůtem (22) loni na podzim téměř ubil kvůli 86 korunám osmačtyřicetiletého Josefa Sedláčka. Kůt odešel od soudu se stejným trestem 14 let vězení.

soud-kladivko-2

 


Soudkyně Halina Černá ještě o rok zpřísnila požadavek státní zástupkyně na výši Kůtova trestu. Podle všeho byl iniciátorem bití právě on. Živkovovi zase přitížil předchozí dvouletý podmínečný trest za loupež. Před třemi lety totiž v Brně oloupil o mobil a zbil malého chlapce.

Oba mladíci musejí navíc zaplatit své oběti více jak stotisícové bolestné. "Společenská nebezpečnost činu obou mladých mužů je mimořádně vysoká. Svoji oběť brutálně napadli aniž by jim ten člověk jakkoliv zavdal příčinu jen proto, aby ukojili a vybili svoji agresi. Muže pak nechali v mraze ležet bez soucitu a pomoci nahého na místě, kde nikdo nechodí. Bylo jim úplně jedno, že zemře," řekla soudkyně s tím, že napadený přežil jen zázrakem.


Související článek: Dva mladíci v Rosicích téměř ubili muže k smrti, vzali mu 90 korun


Kůt se Živkovem v Rosicích na Vyškovsku loni 22. října krátce před půlnocí podle státní zástupkyně Evy Ždárské cestou z alkoholického tahu do herny brutálně zmlátili osmačtyřicetiletého Josefa Sedláčka. Během půlhodinového nemilosrdného bití a kopání jej okradli o několik desítek korun, svlékli do naha a těžce zraněného muže nechali ležet v pětistupňovém mraze na zemi.

Josef Sedláček, který bydlel v Rosicích na ubytovně, utrpěl vážná poranění. Kromě jiného krvácel do dutiny hrudní, měl vyražené zuby, deset přeražených žeber a odlomený bederní obratel. Protože ležel na konci října při minus pěti stupních Celsia bez jakékoliv pomoci nahý na zemi, omrzl.

Sedláček přežil jen šťastnou shodou okolností. Našel jej náhodný chodec, který přivolal sanitku. Lékaři pak v brněnské nemocnici těžce zraněného muže zachránili. Muž byl tak zbídačený, že jej nemohli v nemocnici ještě čtyři dny po útoku identifikovat jeho známí a spolužáci. O život bojoval šest týdnů.

Mladíci u soudu k bitce nevypovídali, soudkyně Halina Černá proto četla protokoly z výslechů. Oba bití muže připustili, popsali i skutečnost, že jej kopali do hlavy. Hájili se tím, že byli opilí. Své oběti se v soudní síni neomluvili. Živkov muži poslal z vazby alespoň omluvný dopis, Kůt formálně litoval svého činu při závěrečném slovu.

Jiří Nováček

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci