Umístění: Společnost Černá kronika Milenci z Moravy připravili při podvodu s auty 40 lidí o 7,5 milionu, před zatčením prchají Evropou

Milenci z Moravy připravili při podvodu s auty 40 lidí o 7,5 milionu, před zatčením prchají Evropou

Blansko, 2. října 2012 (MEDIAFAX) - Jihomoravští kriminalisté vyšetřují sérii podvodů s auty, kterých se dopustili osmatřicetiletý Dalibor Volák z Blanenska a jeho o dvanáct let mladší přítelkyně Jitka Marková z Prostějovska. Důvěřivé lidi připravili o 7,5 milionu korun, hrozí jim za to až desetileté vězení.

Penize

 

Princip podvodů byl jednoduchý. Volák nabízel lidem pronájem aut za korunu na rok. Klient musel složit vratnou zálohu. Kauce většinou dosahovaly výše mezi jedním a dvěma sty tisíci korun. Obratem za to získal klient auto, do kterého kromě benzínu nemusel investovat už ani korunu. "Ve skutečnosti to byla auta pronajatá z běžných autopůjčoven," řekl v úterý policejní mluvčí Pavel Šváb.

Obezřetnější klienti se ptali podvodníků na to, z čeho tento zdánlivě nevýhodný obchod financují. Dostalo se jim odpovědi, že za zaplacené kauce nakoupí nemovitosti, které opraví a se ziskem prodají. Právě tento zisk spolu s ušetřenými financemi oproti platbě úroků z komerčních úvěrů jim měl půjčování aut umožnit.

Podle policie celý mechanismus fungoval jako hodinky. "Klient přijel do práce s novým autem. Tam se pochlubil kolegům, že má auto za korunu a podvodníci se tak snadno dostali k dalším zájemcům," poznamenal Šváb. Dvojice podvodmíků tak stačila obrat čtyřicet důvěřivců.

První komplikace se objevily, když autopůjčovnám přestaly chodit peníze za pronajatá auta. "Některé své vozy na dálku znehybnily a podvedení lidé se tak nemohli hnout z místa," řekl Šváb. Jindy podvedení chtěli jet ráno do práce a auto bylo pryč. V momentě, kdy hlásili domnělou krádež auta na tísňovou linku, se dozvěděli, že si auto odvezla autopůjčovna. Lidem pak nezbývalo než vrátit klíče a doklady od vozidla právoplatnému majiteli.

Podvedení lidé se většinou ihned obrátili na organizátora celého podvodu. Dalibor Volák jim pak buď obstaral jiné vozidlo, nebo slíbil vrátit vložené peníze. "S drzostí sobě vlastní ještě potvrdil sms zprávou termín. V uvedený čas na určeném místě však už rozhořčení klienti našli jen jeho rodinu, která o podvodech nic netušila," řekl  policejní mluvčí.

Volák s Markovou v poslední chvíli utekli i s pěti miliony korun ze země. Policie po nich pátrá. Podle vyšetřovatele Pavla Bojanovského jsou možná v Chorvatsku, kam mířily jejich první kroky na útěku. Ještě 25. května se dostali do konfliktu se zákony ve Slovinsku, když se tam Volák pokusil provézt legálně drženou zbraň. Tu mu sice Slovinci zadrželi, zahájili s ním správní řízení, ale k další cestě ho pustili i s partnerkou. "Bylo to, bohužel, ještě v době, kdy po dvojici nebylo vyhlášeno pátrání," doplnil vyšetřovatel.

Kriminalisté podle Bojanovského zdokumentovali dosud na čtyři desítky podvodů. "Způsobená škoda se jen nevrácením takzvaných kaucí přehoupla přes sedm a půl milionu korun," řekl. Otázkou podle něj je, kolik dalších podvedených se ještě přihlásí.

Volák zanechal na Blanensku, odkud pochází, manželku a děti. A i když jim zřejmě vztah již řádně před útěkem nefungoval, má jeho žena, která o podvodech neměla ani tušení, neustále problémy s věřiteli a vymahači dluhů.

Jiří Nováček

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci