Umístění: Společnost Černá kronika Na Hodonínsku vyhořela sýpka, škoda je 10 milionů korun

Na Hodonínsku vyhořela sýpka, škoda je 10 milionů korun

Čejč, 31. prosince 2012 (MEDIAFAX) - Požár 200 let staré sýpky plné obilí v Čejči na Hodonínsku způsobil v noci na pondělí škodu za 10 milionů korun. Uvedl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

pozar_02

 

"Plameny šlehající ze spodní části čtyřpatrové budovy zpozorovala a ve 23.42 hodin na tísňovou linku hasičů ohlásila okolo projíždějící řidička auta," řekl Haid.

Oheň se šířil na celou rozlehlou budovu, proto krajské operační a informační středisko hasičů vyhlásilo druhý stupeň poplachu. Na místo vyjelo deset jednotek hasičů – profesionální jednotka ze stanice v Hodoníně a dobrovolné jednotky z okolí. K posílení zasahující požární techniky a k zajištění stravy pro hasiče na místo v průběhu noci vyjela ještě jednotka ze stanice v Břeclavi s automobilovým žebříkem a další jednotka ze stanice v Bauerově ulici v Brně.

"Proti ohni, který zasáhl celý objekt o půdorysu 60 krát 12 metrů a vysoký 15 metrů, hasiči ze země i pomocí výškové techniky postupně nasadili 10 vodních proudů. Nádrže cisteren doplňovali z několika vodních zdrojů v obci. Kromě hašení hořící sýpky hasiči také chránili sousední budovu základní školy," popsal zásah mluvčí.

Po zřícení prohořelých stropů a střešní konstrukce sýpky se požár podařilo ve 3.05 hodin dostat pod kontrolu. I když část jednotek ukončila zásah a vrátila se na základny, hasiči ještě krátce po 3. hodině požářiště prolévali sedmi vodními proudy. Protože voda stékala na sousední silnici, k posypání namrzlé vozovky hasiči povolali silničáře.

Likvidaci požáru po dohašení lokálních ohnisek hoření a závěrečném průzkumu objektu sýpky i sousední základní školy hasiči po téměř devítihodinovém zásahu ukončili v 8.30 hodin ráno. Ke střežení požářiště na místě dalších 48 hodin zůstala místní dobrovolná jednotka. K posouzení stability objektu, ze kterého zůstaly jen obvodové zdi, byl přivolán statik.

Zhruba 200 let starou budovu požár zničil, uvnitř shořelo také uložené osivo, zrní, krmný šrot, oheň sežehl i zemědělské stroje a elektrické vedení. Silný žár poškodil také plastová okna a vchodové dveře sousední školy, sálavé teplo částečně poničilo i dvě zásahová vozidla hasičů.

Martin Carek

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci