Umístění: Společnost Černá kronika Ne každá střelba na zloděje je vraždou, řekl předseda trestního kolegia NS

Ne každá střelba na zloděje je vraždou, řekl předseda trestního kolegia NS

pistole-spoustBrno, 11. března 2011 (MEDIAFAX) - Nejvyšší soud nemá žádnou tendenci jít proti lidem, kteří v nutné obraně brání svůj život nebo majetek. V pátek to řekl předseda trestního kolegia Stanislav Rizman v souvislosti s medializovaným případem Karla Bašty, jež vystřelil na auto se zloději, kteří mu kradli v kovošrotu.
 

Stanovisko Nejvyššího soudu, který Baštův případ posoudil jako pokus o vraždu a nikoliv jako pokus o zabití, vzbudil v Česku mimořádnou diskusi ve veřejnosti.

"Základ nedorozumění a nepochopení celé kauzy spočívá v interpretaci rozhodnutí Nejvyššího soudu," řekl Rizman. Podle něj nový trestní řád naopak meze nutné obrany rozšiřuje. Rizman v této souvislosti připomněl třeba použití nástražných systémů, které české soudy považují za legální.

"Není to tedy tak, že každá střelba na zloděje je trestným činem," řekl Rizman s tím, že pokud je oběť útokem pachatelem přímo ohrožená, může dokonce v případě usmrcení agresora v některých případech vyváznout bez trestu. Každý podobný čin budou podle Rizmana soudy posuzovat zvlášť. Vždy přitom bude důležité a klíčové skutkové dokazování. "Rozhodnutí Nejvyššího soudu se nesprávně interpretuje tak, jako by platilo automaticky a bez výjimky. Tak to není," zdůraznil soudce.

Nepochopení podle předsedy trestního kolegia NS zřejmě vyplývá z toho, že v zákoně je nově interpretován trestný čin zabití a Nejvyšší soud vydal k jeho posuzování vůbec první judikaturu. "Proti sobě stojí majetková hodnota lidský život. Zrušili jsme v České republice trest smrti a zavedeme právo střílet zloděje?," položil řečnickou otázku Rizman.

Jiří Nováček

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci