Umístění: Společnost Černá kronika Ne každá střelba na zloděje je vraždou, řekl předseda trestního kolegia NS

Ne každá střelba na zloděje je vraždou, řekl předseda trestního kolegia NS

Brno, 11. března 2011 (MEDIAFAX) - Nejvyšší soud nemá žádnou tendenci jít proti lidem, kteří v nutné obraně brání svůj život nebo majetek. V pátek to řekl předseda trestního kolegia Stanislav Rizman v souvislosti s medializovaným případem Karla Bašty, jež vystřelil na auto se zloději, kteří mu kradli v kovošrotu.

pistole-spoust

 

Stanovisko Nejvyššího soudu, který Baštův případ posoudil jako pokus o vraždu a nikoliv jako pokus o zabití, vzbudil v Česku mimořádnou diskusi ve veřejnosti.

"Základ nedorozumění a nepochopení celé kauzy spočívá v interpretaci rozhodnutí Nejvyššího soudu," řekl Rizman. Podle něj nový trestní řád naopak meze nutné obrany rozšiřuje. Rizman v této souvislosti připomněl třeba použití nástražných systémů, které české soudy považují za legální.

"Není to tedy tak, že každá střelba na zloděje je trestným činem," řekl Rizman s tím, že pokud je oběť útokem pachatelem přímo ohrožená, může dokonce v případě usmrcení agresora v některých případech vyváznout bez trestu. Každý podobný čin budou podle Rizmana soudy posuzovat zvlášť. Vždy přitom bude důležité a klíčové skutkové dokazování. "Rozhodnutí Nejvyššího soudu se nesprávně interpretuje tak, jako by platilo automaticky a bez výjimky. Tak to není," zdůraznil soudce.

Nepochopení podle předsedy trestního kolegia NS zřejmě vyplývá z toho, že v zákoně je nově interpretován trestný čin zabití a Nejvyšší soud vydal k jeho posuzování vůbec první judikaturu. "Proti sobě stojí majetková hodnota lidský život. Zrušili jsme v České republice trest smrti a zavedeme právo střílet zloděje?," položil řečnickou otázku Rizman.

Jiří Nováček

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci