Umístění: Společnost Černá kronika Počet vykradených domácností na jižní Moravě opět výrazně klesl

Počet vykradených domácností na jižní Moravě opět výrazně klesl

Brno, 26. ledna 2016 - Policejní statistiky mluví jasnou řečí – druhý rok po sobě klesl počet vykradených domácností na jihu Moravy. Zatímco v roce 2014 zloději vykradli téměř 8 stovek bytů a rodinných domů, loni už jich bylo pod 700. Ještě výraznější je pak srovnání s rokem 2013, kdy měli zloději na svědomí 1139 vloupaček. Čím to je?

zlodej byt obrazovka vykradeni

 

Jedním z důvodů je také stále se lepšící zabezpečení domácností, které zloděje na první pohled odradí.

Přestože počet vloupání ubývá, stále jde o číslo 692. Tolik případů každý rok tak dává tušit, že je stále co zlepšovat. Kde se mohou poučit sami majitelé nemovitostí? Začít by měli pořádným zabezpečením. „Základem je kvalitní cylindrická vložka, minimálně ve 3. bezpečnostní třídě. Tu když zloděj uvidí, ani ho nenapadne ji překonávat. Trvalo by mu to moc dlouho a řada z nich by se přes ni ani nedostala,“ říká Jan Hrnčíř ze společnosti ASSA ABLOY.

Odstraňte cesty, kudy se k vám zloděj dostane
Dalším krokem jsou dveře, dnes se dají pořídit bezpečnostní, pro zloděje prakticky nepřekonatelné. „Ani to někdy nestačí, lidé se musí zamyslet nad tím, kudy jinudy by zloděj mohl k nim domů vniknout, a tyto cesty odstranit,“ pokračuje Hrnčíř. Může to být nezajištěné okno, nebo třeba průchod z garáže, kde často chybí to nejvyšší zabezpečení.

Důležitou stránkou je i pojištění domácnosti. Pokud už se k vám zloděj dostane, alespoň malou náplast může přinést náhrada od pojišťovny. Zde ale číhají další nástrahy. „Pojišťovny vám například nic nedají, pokud máte zámky v nižší než třetí bezpečnostní třídě nebo pokud se k vám zloděj vloupá přes špatně zabezpečený balkon či otevřenou ventilaci v okně,“ pokračuje Hrnčíř s tím, že je velice důležité vědět, co pojistka obsahuje a podle toho svou domácnost vybavit.

Nezapomeňte na okolí domu
Zlodějům majitelé rodinných domků sami nahrávají třeba tím, že jim na zahradě nechají žebřík, lopatu nebo další nástroje, které jim vniknutí do domu usnadňují. Podobné je to zase v bytových domech, kde někteří lidé nechávají otevřené vchodové dveře. „To je pro zloděje jako pozvánka. Dnes přitom existují systémy, které dveře umí zamknout automaticky,“ dodává Hrnčíř.

Z celkových 692 případů je 436 vykradených rodinných domů. Policie pak má téměř čtvrtinovou úspěšnost při objasňování vloupání.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci