Umístění: Společnost Černá kronika Podvody na Facebooku: Hackeři vás mohou připravit o tisíce!

Podvody na Facebooku: Hackeři vás mohou připravit o tisíce!

19. května 2013 (MEDIAFAX) - Hackeři vymysleli nový způsob, jak okrást lidi přes internet. A stačí jim k tomu Facebook a pár minut. Nabourají se do profilu konkrétního člověka na sociální síti a pod jeho jménem vyžadují od jeho přátel telefonní čísla. Na ně pak nechají zaslat ověřovací kód, který slouží k platbě. Během několika minut se jim pak podaří ke kódu dostat a majitele telefonního čísla připraví o stovky korun z jeho kreditu.

facebook-like

 

„Všem bych se chtěla veřejnou cestou omluvit za nepříjemné zprávy. Někdo mi hacknul účet a já nemohla nic dělat. Prosím, vše ignorujte a nedávejte hlavně telefonní číslo!“ Tento vzkaz napsala Aneta Grygarová všem svým přátelům na sociální síti. Hacker totiž zneužil její kontakty.

„Normálně za mojí osobu posílal větu: Ahoj, mohla bys mi prosím poslat tvoje telefonní číslo, jenom si potřebuju něco ověřit přes esemesku, jestli ti to přijde,“ uvedla Aneta.

Takovýto vzkaz dostalo během krátké chvíle asi dvě stě Anetiných přátel, kteří byli právě online. Několik z nich v domnění, že jim píše Aneta, hackerovi kontakty poslalo. A když jim pak na mobil přišel ověřovací kód k platbě, poslali mu ho taky. Proto se devatenáctiletá studentka rozhodla jít na policii.
Kolik takových případů policie prověřuje, ale není jasné.

Jak se tedy chránit? Vhodným heslem! „Heslo, které kombinuje malá a velká písmena, číslice. To heslo by nemělo obsahovat žádné konkrétní slovo s konkrétním významem,“ říká specialista na IT Martin Zikmund.

Určitě tedy zapomeňte na hesla, která souvisí s vaším jménem nebo třeba rokem narození. Podle expertů může být nebezpečné i přihlášení k účtu na veřejné wifi síti třeba v kavárně.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci