Umístění: Společnost Černá kronika Policie objevila ve stodole v Hrubé Vrbce tajný sklad munice z 2. světové války

Policie objevila ve stodole v Hrubé Vrbce tajný sklad munice z 2. světové války

Hrubá Vrbka, 8. června 2012 (MEDIAFAX) - Policisté objevili v Hrubé Vrbce na Hodonínsku tajný sklad munice z druhé světové války. Pětačtyřicetiletý muž, který náboje a třaskaviny sbíral, skončil po čtvrteční explozi dělostřeleckého granátu těžce zraněný v brněnské nemocnici, řekl policejní mluvčí Petr Zámečník.

granat

 

Třaskavina explodovala v památkově chráněné historické kamenné stodole v okamžiku, kdy její majitel uvnitř svařoval. Muž se při výbuchu válečného dělostřeleckého granátu vážně zranil. "Vrtulníkem jsme jej transportovali na traumacentrum kliniky v Brně-Bohunicích," řekla mluvčí záchranky Barbora Zuchová. Dodala, že muž utrpěl vážná poranění hlavy, obličeje a nohou. "Zranění jsou vážná, nicméně pacient není v přímém ohrožení života," upřesnila mluvčí záchranky.

K explozi v historické kamenné stodole vyjelo pět hasičských sborů. „Oheň nemuseli hasit, výbuch způsobil jen masivní tlakovou vlnu, která vylétla dveřmi," řekl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

Záchranáři při zákroku zjistili, že ve stodole se nachází celý zbrojní arzenál. Okolí sta metrů od místa výbuchu proto obehnali páskou a počkali na příjezd pyrotechniků z Brna. "Při prohlídce stavení jsme našli stovky kusů drobné munice a několik větších granátů, které pyrotechnici zajistili a odvezli k odborné expertíze," konstatoval policejní mluvčí Zámečník. Zraněného muže, který třaskaviny sbíral, nemohli policisté zatím vzhledem k jeho zdravotnímu stavu vyslechnout. Není vyloučeno, že jej po zotavení začnou stíhat z nedovoleného ozbrojování nebo obecného ohrožení.

Hrubá Vrbka je rázovitá horňácká vesnice na moravskoslovenském pomezí. Traduje se, že řada rodin tam dodnes na půdách a ve stodolách ukrývá zbraně a munici, kterou jejich předkové ukořistili ve druhé světové válce při přechodu fronty.

Jiří Nováček

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci