Umístění: Společnost Černá kronika Policie odložila případ chlapce z Břeclavi, který si vymyslel napadení Romy

Policie odložila případ chlapce z Břeclavi, který si vymyslel napadení Romy

Břeclav, 16. července 2012 (MEDIAFAX) - Jihomoravská policie odložila případ patnáctiletého Petra Zhyvachivského z Břeclavi, který se v dubnu při předvádění před děvčaty těžce zranil a z obavy před reakcí matky obvinil ze zavinění svého úrazu Romy. Trestný čin se nestal, řekl v pondělí policejní mluvčí Pavel Šváb.

pest-skrt250

 

"V pátek jsme obdrželi poslední posudky z oddělení kriminalistické techniky a expertíz. Všechny zjištěné skutečnosti umožnily vyšetřovateli případ odložit," řekl Šváb. Dodal, že chlapec, který si útok vymyslel, tak zůstává bez postihu.

Proti odložení případu může ještě vznést formální námitky státní zastupitelství, to však policie nepředpokládá. Policie zatím nemá jasno, zda bude její vedení po chlapcově rodině vymáhat část nákladů, které jí vznikly při dohledu nad protiromskými demonstracemi, které lživé obvinění mladíka v Břeclavi vyvolalo.

Patnáctiletý Petr Zhyvachivsky z Břeclavi, kterému lékaři v polovině dubna odoperovali ledvinu, se zranil sám svou neopatrností. "Při předvádění gymnastických cviků před dívkami spadl z osmého patra v bytovém domě o poschodí níž a nárazem do zábradlí schodiště se těžce zranil," řekl šéf speciálního vyšetřovacího týmu policie Luděk Blahák. Dodal, že hocha usvědčil koncem května výslech na detektoru lži. "Pád chlapce pak potvrdili čtyři jeho vrstevníci, kteří u nehody byli," dodal kriminalista.

Chlapec strávil v břeclavské nemocnici tři týdny poté, co se 15. dubna zranil. Matka chlapce Oksana Zhyvachivska informovala, že se jí syn bezprostředně po útoku svěřil, že jej zbili Romové, protože jim nedal cigaretu.

Po incidentu se v Břeclavi i kvůli tendenčnímu informování některých médií situace vyostřila. V neděli 22. dubna uspořádali lidé ve městě pochod, ke kterému se připojilo více jak 2000 lidí. K jeho organizaci se přihlásila Dělnická mládež, avšak Břeclavané se namísto připojení k extremistům sešli před radnicí, kde bouřlivě debatovali se starostou Oldřichem Ryšavým (ČSSD) o bezpečnostní situaci ve městě.

Postupem času začaly prosakovat do médií neověřené informace, podle kterých souviselo napadení hocha s prodejem drog. Spekulovalo se rovněž o tom, že útočníci nebyli místní a že bezprostředně po bitce zmizeli na Slovensku. Žádná z těchto "zaručených" teorií se však nepotvrdila.

Chlapec své napadení Romy nahlásil proto, že se bál reakce své matky. "Matku jsme o svém zjištění informovali telefonicky. Byla v šoku, svému chlapci bezmezně věřila," řekl břeclavský kriminalista Josef Michálek. Žena se později veřejnosti za chování svého syna omluvila. Okamžitě vrátila i peníze, které na léčení chlapce vybral při charitativním koncertu zpěvák Michal David.

Jiří Nováček

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci