Umístění: Společnost Černá kronika Policie zatkla tři vrahy bývalého detektiva a šéfa brněnského podsvětí Tofla

Policie zatkla tři vrahy bývalého detektiva a šéfa brněnského podsvětí Tofla

Brno, 4. května 2012 (MEDIAFAX) - Brněnští kriminalisté pozatýkali tři muže, kteří 14. června 2010 zavraždili v Brně-Žebětíně bývalého detektiva brněnské hospodářské kriminálky a šéfa brněnského podsvětí Michala Tofla. V pátek to řekl šéf jihomoravské policie Tomáš Kužel.

pouta-zatceni250

 

"Jihomoravští kriminalisté ve čtvrtek obvinili tři muže, všechny české národnosti," řekl Kužel. Jsou jimi organizátor a dva vykonavatelé nájemné vraždy. Mužům za vraždu a nedovolené ozbrojování hrozí dvacet let vězení.

Organizátorem je čtyřicetiletý muž z Prahy, který opatřil útočnou pušku a v současné době je ve vazbě za jinou trestnou činnost. "Samotnou vraždu spáchali dva muži z Brněnska. Pětatřicetiletý z nich je ve vězení za jinou trestnou činnost a jeho o tři roky staršího komplice zatkla policejní zásahová jednotka v Kuřimi," řekl šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta. Podle policejní mluvčí Petry Vedrové soudce v pátek odpoledne poslal do vazby i třetího muže.


Související článek: V Brně-Žebětíně zastřelili samopalem bývalého policistu


Soudce v nejbližších hodinách rozhodne o tom, zda bude druhý z vykonavatelů vraždy stíhaný vazebně. "Motiv vraždy je ve vyšetřování, vyloučit nelze osobní neshody či spory o peníze," dodal Kužel.

Bývalého policistu z hospodářské kriminálky Michala Tofla (+47) zastřelili v pondělí 14. června 2010 po 22. hodině v brněnské části Žebětín. Pachatel sedmačtyřicetiletého muže zasáhl dvěma výstřely do hlavy ve chvíli, kdy přijížděl autem do svého domu v Prokopově kopci, řekl šéf vyšetřovatelů Libor Kachlík.

Místní lidé tvrdili, že vrah svou oběť v pondělí večer doslova popravil, někteří ze sousedství slyšeli hlasitou střelbu připomínající kulomet. Policisté se však k použité zbrani odmítli vyjádřit. "Tak závažný případ neměl v posledních letech v Brně ani v Jihomoravském kraji obdobu," řekl krajský policejní ředitel Kužel.

Vrah v černé mikině s kapucí si na Tofla počíhal přímo před jeho domem v Brně-Žebětíně. Když večer přijížděl, pachatel vytáhl samopal a třikrát vystřelil. Dvě kulky zasáhly Tofla do hlavy.

Bývalý kriminalista Michal Tofl figuroval v kauze podivně zmanipulovaných konkurzů ústeckého soudce Berky. Na oko spolupracoval s Ilonou Strmiskovou, bývalou konkurzní správkyní brněnské Zbrojovky. Jeho úkolem bylo shromažďování podkladů pro trestní oznámení na bývalé vedení Zbrojovky.

Tofla nakonec Strmisková vyhodila z práce, protože se odmítl podílet na jejích podivných aktivitách. Později se navíc ukázalo, že Strmisková nejen že není doktorkou a inženýrkou, za které se vydávala, ale byla vyškrtnuta ze seznamu konkurzních správců.

Michal Tofl byl jednatelem a společníkem společnosti BMG, s. r. o. Brno a členem dozorčí rady brněnské akciové společnosti Airion. Předmět podnikání BMG byl přitom velmi široký, zahrnoval spektrum od obchodování, maloobchodního prodeje, reklamy a půjčování peněz až po pořádání různých kurzů a školení. Společnost Airion se zase zabývá pronájmem domů a bytů.

Před časem se také stal Michal Tofl také členem politické strany SPO - Zemanovci, za kterou kandidoval ve volbách do parlamentu. Ve straně zastával funkci předsedy místní organizace v Brně-Komárově.

Tofl odešel od policie pět let před svým zavražděním. Hned od počátku se spekulovalo o tom, že za jeho vraždu mohly i jeho "podnikatelské aktivity" ve stavebnictví a zprostředkování obchodů. Později se ukázalo, že Tofl byl hlavou zločinného spolčení bývalých detektivů, aktivních policistů a příslušníků justice, kteří ve velkém bezmála devět let vydírali řadu jihomoravských podnikatelů. Spolek, který nemá daleko k mafiánské struktuře, nyní vyšetřují kriminalisté z ÚOOZ a z Ostravy. Řada členů zločinného spolku je ve vazbě.

Jiří Nováček

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci