Umístění: Společnost Černá kronika Soud řeší případ devianta, který měsíc po propuštění z léčebny začal znásilňovat

Soud řeší případ devianta, který měsíc po propuštění z léčebny začal znásilňovat

Brno, 2. března 2012 (MEDIAFAX) - Před brněnským krajským soudem v pátek pokračuje hlavní líčení s devatenáctiletým Zdeňkem Pelikánem, který loni v létě v Brně měsíc po svém prouštění z psychiatrické léčebny znásilnil sedmapadesátiletou ženu, další pak sexuálně napadl.

znasilneni01-250

 

První ženu si opilý a zfetovaný Pelikán vyhlédl loni v polovině července v Brně v Gajdošově ulici. K sedmapadesátileté paní přistoupil po půlnoci zezadu od pasu nahý, zatáhl ji do křoví, kde ji svlékl. "Vykonal jsem na ní soulož, bylo to asi patnáct minut. Chvíli na to jsem ji povalil na zem a znovu několik desítek minut souložil. Měl jsem prostě sexuální choutky," řekl před soudkyní Danou Kancírovou Pelikán. Připustil, že ženě vyhrožoval zabitím, pak zvažoval, že jí dá peníze.

Druhou oběť Pelikán přepadl v srpnu. Zaútočil na pětadvacetiletou ženu, kterou napadl v noci v podchodu. "Osahával jsem ji na prsou a přirození, řekl jsem jí, ať mi to udělá pusou, ale ona utekla," řekl Pelikán.
První z napadených žen trpí dodnes takzvanou posttraumatickou stresovou poruchou.

Pelikán sexuálně napadal ženy již jako mladistvý. V 16 letech za to dostal dvouletou podmínku a ochranné sexuologické léčení. U krajského soudu tvrdil, že během ústavního léčení chodil v brněnské psychiatrické léčebně pracovat na zahrádku a absolvoval skupinovou terapii, jinak s ním prý lékaři nepracovali. Městský soud pak loni v dubnu rozhodl o přeměně léčení deviace mladíka na ambulantní formu.

V červnu se tak dostal Pelikán na svobodu. "Městský soud vycházel při svém rozhodování z odborného vyjádření psychiatrické léčebny. Proti změně ústavní péče podal stížnost státní zástupce, ale Krajský soud v Brně ji zamítl. Neměli jsme důvod zpochybňovat odborné vyjádření léčebny," uvedla mluvčí brněnského městského soudu Gabriela Stočková.

Pelikán začal ihned po svém propuštění navzdory zákazu pít alkohol a kouřit marihuanu. Podle soudní znalkyně pak při sexuálním napadání žen cíleně stupňoval utrpení svých obětí. "To je znakem sadismu," řekla sexuoložka. Pro Pelikána navrhla pobyt v léčebně se současnou silnou hormonální tlumivou medikací. Tu nemohli lékaři použít při jeho předchozím léčení, protože byl tehdy mladistvý a hormonální léčba je u nedospělých problematická a má zdravotní rizika.

Případ Pelikána připomíná v některých aspektech kauzu psychicky vyšinutého Radima Odehnala (40), který v roce 2009 krátce po propuštění z léčebny brutálně znásilnil v Brně-Komárově jednadvacetiletou ženu, jejího dvaatřicetiletého druha pak ubil kladivem a spálil v ohništi. Rovněž Odehnalovi krátce předtím soud na návrh lékařů změnil ústavní sexuologické léčení na ambulantní. Muž však začal ihned pít a brát drogy, vysazoval je pouze před pravidelnými kontrolami. Odehnala, u kterého lékaři až po vraždě diagnostikovali agresivní sadismus, pak poslal soud na doživotí do detenčního ústavu.

Prvoinstanční proces se Zdeňkem Pelikánem v pátek pravděpodobně skončí vynesením rozsudku.

Jiří Nováček

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci