Umístění: Společnost Černá kronika Soud vynese verdikt nad mužem, který měl znásilnit pěti nezletilých dívek

Soud vynese verdikt nad mužem, který měl znásilnit pěti nezletilých dívek

Brno, 2. listopadu 2011 (MEDIAFAX) - Krajský soud v Brně se bude ve čtvrtek znovu zabývat případem Lukáše Dostála (31), kterého už v květnu poslal na šest let do vězení za znásilnění a vydírání sedmi dívek, v pěti případech nezletilých. Případ vrátil do Brna po odvolání obou stran olomoucký vrchní soud.

dívka

 

Do vězení poslala Dostála soudkyně Dana Kancírová. "Soud ukládá obžalovanému ochranné sexuologické léčení, protože u něj soudní znalec zjistil známky pedofilie s agresivně sadistickým prvkem," řekla soudkyně při květnovém vynesení verdiktu.

Soudní znalec poukázal na obžalovaného jako na nemocného člověka, k čemuž soud při výši trestu přihlédl. Dostálovi totiž hrozilo až dvanáctileté vězení. "Pokud by ovládací schopnosti obžalovaného byly v pořádku a netrpěl by vadou, udělili bychom vyšší trest," vysvětlila Kancírová.

Podle soudkyně muže usvědčily také poškozené dívky. "Dívky při rekognici označily právě obžalovaného," uvedla Kancírová s tím, že i když si v některých případech nebyly zcela jisté, shodovaly se.

Muž v červnu roku 2008 znásilnil dvacetiletou kamarádku, která u něj byla na návštěvě. "Řekl jí, že na ní vyzkouší pouta. Ona souhlasila pouze pod podmínkou, že jí je hned sundá. Obžalovaný je nesundal, poškozenou povalil břichem na zem a přes její odpor ji análně znásilnil," řekla státní zástupkyně Zuzana Zámoravcová.

Dostál je vinný i tím, že v roce 2010 přepadl a ve většině případů sexuálně obtěžoval dalších šest dívek, z nichž pět bylo mladších 15 let. Nejmladší bylo teprve šest. Na dívky si počkal u výtahu, kde jim ve většině přiložil nůž na krk a osahával je. "Ve dvou případech zasouval poškozeným prsty do pochvy, přičemž jedné z nich způsobil krvácející zranění pohlaví," uvedla státní zástupkyně. Dostál některým poškozeným také vyhrožoval zabitím, pokud něco řeknou.

Jedna z poškozených, které pravděpodobně bylo kolem 11 let, utrpěla posttraumatickou stresovou poruchu. "Příznaky nadále přetrvávají," dodala státní zástupkyně. "Museli jsme se kvůli tomu přestěhovat, protože dcera už v tom domě nemohla bydlet," sdělili shodně již dříve u soudu oba rodiče. Obžalovaný, který už byl v minulosti trestaný, se k žádnému z činů nepřiznal.

Rozsudek nenabyl právní moci, obě strany se odvolaly. Vrchní soud v Olomouci pak vrátil kauzu k dopracování zpátky do Brna. Podle mluvčí krajského soudu Miroslavy Sedláčkové se ve čtvrtek očekává vynesení nového rozsudku.

Jiří Nováček

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci