"Třiatřicetiletou ženu z Brna letos dlouhodobě pronásleduje její bývalý partner. Obtěžuje a vyhrožuje jí nejen v místě bydliště ale také v práci. Telefonicky ji kontaktuje, denně bombarduje i čtyřiceti esemeskami," popsala stále otevřený příklad stalkingu kriminalistka Monika Huňátová. "Ženě vyhrožuje likvidací, pokud se k němu nevrátí," dodala.
Stalker podle ní před několika měsíci obtěžoval i kolegyně a nadřízené své bývalé partnerky v zaměstnání a žádal, aby řešili její pracovní morálku. "Obvinil ji, že v zaměstnání krade jisté produkty a prodává je pak feťákům v Brně. Dokonce žádal, aby ji propustili ze zaměstnání," řekla kriminalistka s tím, že muž způsobil pronásledované ženě citelnou psychickou újmu.
Pronásledovaná paní tlak nevydržela a obrátila se na policii. "Jakmile jsme měli pohromadě první důkazy, začali jsme nezaměstnaného třiačtyřicetiletého muže začali trestně stíhat," řekla Huňátová. Soud mu mezitím předběžně na měsíc zakázal se ženou kontakt. "Muž, závislý na alkoholu, však pokračuje v jednání dál," konstatovala kriminalistka s tím, že policisté nyní shromažďují důkazy, aby mohli brněnského stalkera eliminovat obviněním z maření úředního rozhodnutí.
"V případě, že by muže soud shledal vinným, hrozí mu nejvýše roční vězení," dodala Huňátová.
Nebezpečné vyhrožování neboli stalking představuje podle Skoumalové pro kriminalisty zvláštní skupinu takzvané vztahové kriminality. V relativně novém druhu v Česku nedávno kodifikované trestné činnosti se podle kriminalistů často prolínají láska a nenávist.
Kriminalisté zároveň upozorňují na skrytou, avšak mimořádně vysokou nebezpečnost stalkingu. Ve středu na Nymbursku například po předchozím dlouhotrvajícím intenzivním vyhrožování uškrtil 41letý muž svoji osmatřicetiletou bývalou družku.