Umístění: Společnost Černá kronika Vážných dopravních nehod přibývá. Řidiči by měli být opatrní hlavně v zimě

Vážných dopravních nehod přibývá. Řidiči by měli být opatrní hlavně v zimě

Brno, 24. ledna 2014 – Na českých silnicích loni přibylo vážných dopravních nehod, ke kterým mají řidiči za povinnost přivolat policii. Vzrostly i škody na majetku, které policie odhaduje na 4,9 miliardy korun. Mezi nejčastější příčiny havárií patří nesprávný způsob jízdy a nepřiměřená rychlost, četnější byly i srážky se zvěří.

Nehoda-zimni-HZSJMK1

 

„Řidiči by měli být obezřetní především v zimě, kdy je na silnicích čerstvý a uježděný sníh nebo se na vozovce tvoří námraza. Velice zrádná dokáže být také mrznoucí mlha,“ říká vedoucí divize autopojištění Ladislav Bělina ze Slavia pojišťovny.

Nejčastěji nedáváme pozor a jezdíme příliš rychle

Jak plyne z policejních statistik, nejčetnější příčinou vážných nehod v roce 2013 bylo nevěnování potřebné pozornosti řízení vozidla (19,6%), nepřizpůsobení rychlosti stavu vozovky (10,6%) a jiný druh nesprávného způsobu jízdy (8,7%). Uvedené příčiny tak představují téměř 40% celkového počtu nehod, ke kterým museli motoristé přivolat policii.

„Jen loni v lednu se stalo 6 848 vážných havárií, což je o 4,2 % více než za stejné období roku 2012. Jednoduchá matematika ukazuje, že se na silnici vyplácí v každém ohledu zodpovědnost, a to nejen v zimních měsících. Především snížíte riziko škody na zdraví a majetku sobě i jiným. Obezřetná jízda se samozřejmě vyplatí i z hlediska ceny pojištění. U Slavia pojišťovny můžete získat až 60 % slevu z povinného ručení, pokud jezdíte sedm let bez nehody. Takový benefit není na českém trhu běžný,“ upozorňuje Bělina.

Stoupá počet srážek se zvěří

Ani velmi dobří řidiči často nedokáží zabránit střetu se zvířetem vrhajícím se pod kola jedoucího automobilu. Podle policie těchto typů nehod přibylo v loňském roce zhruba o 15 %. „Pokud řidič nemá sjednané havarijní pojištění, tak si škodu zaplatí ze svého, v opačném případě ji kryje pojistka. Chcete-li být před tímto typem nehody chráněni ale zaplatit na pojistném méně, vyřeší to velmi praktické připojištění k povinnému ručení. Obecně je třeba počítat s tím, že ne všechny úseky silnic a dálnic mají oplocení proti zvěři a srážka může skončit i celkovou destrukcí vozidla,“ dodává Bělina.

V roce 2013 šetřila Policie ČR 84 398 dopravních nehod, což je o 3,7 % více než v roce 2012. Odhadnutá hmotná škoda narostla oproti předloňsku o 1,3 % a vyšplhala se na 4,9 miliardy korun.

Ilustrační foto: HZS JMK


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci