Umístění: Kultura Divadlo a film Festival Přes čáru v Divadle Bolka Polívky přinese nekompromisní humor

Festival Přes čáru v Divadle Bolka Polívky přinese nekompromisní humor

Brno, 13. listopadu 2014 - Od 13. do 15. listopadu proběhne v Divadle Bolka Polívky první ročník festivalu Přes čáru. Divákům nabídne v několika krátkých představeních různé umělecké přístupy k žánru klaunerie. Festival Přes čáru je velmi volně inspirován odkazem společensky satirického a kritického humoru Jiřího Voskovce a Jana Wericha ze záznamů forbín, a je základem nové platformy pro rozvoj klaunerie jako svébytného žánru současnosti.

klaun sasek

 

“V rámci festivalu Přes čáru chceme veřejnosti představit současné trendy v performačních žánrech založených na principu improvizace s použitím prvků klaunerie, pohybového divadla a komedie. Chceme také přinášet impulsy žánru samotnému, tj. podporovat novou tvorbu a dodat inspiraci umělcům (již aktivně působícím performerům, studentům uměleckých oborů i zájemcům z řad amatérů) prostřednictvím seminářů a workshopů (jež jsou nedílnou součástí) vedených zahraničními i domácími uznávanými profesionály,” dodávají iniciátoři projektu Ondřej Chalupský (ředitel Divadla Bolka Polívky) a Pierre Nadaud (vedoucí ateliéru klaunské scénické a filmové tvorby DIFA JAMU).

Součástí projektu Přes Čáru je také workshop klaunské scénické tvorby vedený zahraničním lektorem, uznávaným profesionálem v oboru Heinzim Lorenzenem (FR), kterého budou v rámci workshopu doprovázet a tlumočit Ján Mikuš (SK) a Pierre Nadaud (FR/CZ). Workshop je otevřený všem, kteří se žánrům improvizace, klaunerie a pohybového divadla věnují na profesionální úrovni. Ten odstartoval v pondělí 10. listopadu a v intenzivním týdenním kurzu nabídne účastníkům možnost soustředěně hledat vlastní přístup k autorské tvorbě, která je pro žánr klaunerie velmi zásadní. Z výstupů z workshopu - klaunských čísel bude sestaven také sobotní závěrečný večer festivalu, který proběhne v rámci Noci divadel 2014.

Projekt se v roce 2014 uskutečňuje za finanční podpory statutárního města Brna.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci