Umístění: Kultura Divadlo a film Filmový festival Oko dobrodruha neztrácí jiskru ani po 20 letech

Filmový festival Oko dobrodruha neztrácí jiskru ani po 20 letech

Blansko, 18. října 2019 – Sežerou Tomáše lidojedi? Co chtějí vzkázat potomci kolumbijského kmene Kogi? To jsou otázky, které zodpoví některé snímky bojující o prvenství v soutěži krátkých cestovatelských filmů Okem dobrodruha. Nejlepší z nich vybere odborná porota na outdoorovém festivalu RAJBAS. Letos už podvacáté.

les dzungle

 

„Zatím máme 16 přihlášených snímků. Soutěž nemá pevně daný žánr. Podmínkou je, aby film měl do 15 minut a týkal se přírody, cestování nebo adrenalinových sportů. Výherci si pak odnesou trofej železný rajbasák,“ dodává Alena Žákovská z organizačního týmu tohoto festivalu. Nejzajímavější filmy zhlédnou návštěvníci přímo na festivalu. Svůj bezprostřední komentář k nim připojí šéfredaktor a dokumentarista Mirek Náplava a spisovatel a filmař Marek Audy, kteří pak udělí speciální cenu cestovatelského magazínu Srdcaři.cz. Soutěžní snímky lze přihlašovat až do 20. října.

Letos navíc plánují vyhlásit mimořádnou cenu, která by vybrala nejzajímavější snímek za celých 20 let existence soutěže. Za tu dobu zhlédli porotci již 350 krátkých filmů. V minulosti se na předních příčkách umístily jak filmy z exotických dálek, tak zajímavě pojatá díla z českých luhů a hájů. „Loni nás naprosto uchvátil dokument o potápění s velrybami. Ten natáčela skupina tří lidí na australských ostrovech. Jiný rok ale vyhrál třeba snímek o tom, jak parta vodáků šla před Vánoci na jmelí,“ doplňuje Žákovská.

Soutěž je už 20. rok nedílnou součástí festivalu filmů, setkání a dobrodružství RAJBAS. Nadšení cestovatelé a další účastníci festivalu se sejdou 22.–24. listopadu v Blansku. Letos sem zavítá mimo jiné i spisovatel Josef Formánek nebo historicky první držitelka Ceny Hanzelky a Zikmunda za cestopis roku Ina Píšová.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci