Umístění: Kultura Divadlo a film Kraj podpoří filmovou a televizní tvorbu 8 miliony

Kraj podpoří filmovou a televizní tvorbu 8 miliony

Brno, 28. září 2022 - Částkou 8 milionů korun podpoří kraj činnost Jihomoravského filmového nadačního fondu. Krajští radní na svém úterním jednání doporučili zastupitelstvu schválit dotační smlouvu na podporu činnosti fondu. „Kraj přispěl na filmovou tvorbu v regionu prostřednictvím Jihomoravského filmového nadačního fondu od začátku jeho existence 30 miliony korun. Jižní Morava je pro filmaře velmi atraktivní a každý film nebo televizní tvorba, která tu vznikne, má to kouzlo přilákat k nám další návštěvníky,“ zdůvodňuje podporu kraje hejtman Jan Grolich. V regionu tak vznikají celovečerní hrané filmy, ale také dokumenty a filmy menších formátů.

filmove studie

 

„Natáčeli u nás přední čeští režiséři jako Jiří Vejdělek, Petr Zelenka, Václav Marhoul. Právě celovečerní snímek Nabarvené ptáče producenta a režiséra Václava Marhoula sklidil mimořádný úspěch na mezinárodních festivalech a byl Českou filmovou a televizní akademií nominován na Oscara za nejlepší zahraniční film,“ říká náměstek hejtmana pro oblast kultury František Lukl.

V letošním roce se dostalo pocty dvěma fondem podpořeným snímkům. „Minisérie Podezření scenáristy Štěpána Hulíka se představila ve slavnostní zahraniční premiéře na mezinárodním filmovém festivalu Berlinale jako historicky první seriál nejen z Česka, ale ze střední a východní Evropy. Historický snímek Petra Václava Il Boemo, zase bude mít světovou premiéru v hlavní soutěži filmového festivalu v San Sebastianu,“ hovoří o úspěších podpořené tvorby náměstek Lukl.

Zdroj: JMK


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci