Umístění: Kultura Divadlo a film V Muzeu regionu Boskovicka představí malíře Otakara Kubína

V Muzeu regionu Boskovicka představí malíře Otakara Kubína

Boskovice, 17. září 2019 – Ve čtvrtek 19. září v 17:00 hodin bude v Muzeu regionu Boskovicka, v hraběcí rezidenci zahájena výstava Otakar Kubín – Othon Coubine, Boskovice – Paříž – Simiane, 1883–1969. Výstava v Boskovicích, Kubínově rodišti, připomene 50. výročí úmrtí tohoto mimořádného malíře. Hlavními partnery výstavy jsou Jihomoravský kraj a Moravská galerie v Brně a právě ta přispěla k realizaci výstavy zápůjčkami obrazů, odbornou radou a propagací. Široký rozsah díla Otakara Kubína se podaří představit díky kurátorovi Petru Ingerle, který výstavu včetně katalogu připravil a zprostředkoval také zápůjčky obrazů z několika českých galerií.

paleta barev malirska

 

Výstava reflektuje více úhlů pohledu, z nichž je možné dílo malíře, sochaře a grafika interpretovat. Evropsky významný autor převážnou část svého života strávil ve Francii, i přesto si uchoval vnitřní vazby na své rodiště. Jeho životní osudy i umělecká tvorba jsou plné vzájemných protikladů. Na jedné straně stojí v počátcích své dráhy v samotném centru evropského avantgardního dění a na straně druhé se přiklání, i pod vlivem dramatických životních okolností, k harmonickému neoklasicistnímu projevu. V meziválečném období je Kubín považován za významného člena tzv. pařížské školy. Jeho slibnou kariéru přeruší válka, po jejímž skončení uspořádal v Paříži několik úspěšných samostatných výstav.

Od konce 40. let se Kubín postupně ocitá v umělecké izolaci a snaží se najít uplatnění v prostředí socialistického Československa, kam se vrací v roce 1952. Kromě domácích krajin dále maluje náměty z Provence. Rozčarován ze zdejších poměrů utíká roku 1964 zpět do Francie, kde po pěti letech v Marseille umírá. Kubín během svého života uspořádal více než 30 samostatných výstav, na desítkách výstav se podílel. Jeho obrazy mohou návštěvníci obdivovat na výstavách i v mnohých stálých expozicích v České republice a řadě evropských států.

Výstava potrvá do 24. listopadu 2019. Otevřena bude ve všední dny, kromě pondělí, od 10 do 17 hodin, o víkendech od 13 do 17 hodin.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci