Umístění: Jižní Morava Doprava

Od února se změní dopravci na 65 jihomoravských linkách

autobus interier Brno, 31. ledna 2022 – Od 1. února se mění dopravci na některých regionálních linkách IDS JMK. V té souvislosti se upravují jízdní řády 65 linek. Většinou jde jen o změnu dopravce, který linku či příslušné spoje provozuje. Nový dopravce začne jezdit zejména na Hustopečsku, Břeclavsku a Židlochovicku – značnou část této oblasti obslouží ČSAD Kyjov. Na Ivančicku vyjíždí dopravce TRADO-BUS a na Šlapanicku některé linky přebírá BDS-BUS.

Kraj vyčlenil 14 milionů na rozšíření sítě tras pro cyklisty

rodina cyklista kolo stezkaBrno, 14. ledna 2022 - Zvýšit bezpečnost cyklistů a rozšířit síť tras pro nemotorovou dopravu. To jsou cíle dotačního programu „Podpora rozvoje cyklistiky a cyklistické dopravy v Jihomoravském kraji v roce 2022“, který schválili jihomoravští radní. Vyčlenili na něj 14 milionů korun. „Je pro nás důležité, aby byl v kraji dostatek kvalitních a hlavně dobře dostupných cyklotras. Řada lidí je pak může využívat pro dojíždění za prací, školou nebo službami místo aut, čímž pomůžeme přírodě a zároveň budou více v bezpečí než na frekventovaných silnicích. Rádi tím podpoříme i cestovní ruch, jižní Morava je čím dál častěji vyhledávaná právě díky rekreační cykloturistice,“ vysvětlil náměstek hejtmana Jan Zámečník.

Stavba obchvatu Čebína na Brněnsku může začít, ÚOHS potvrdil správnost výběru firmy

dalnice obchvat cebinaBrno, 6. ledna 2022 - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zamítl rozklad společnosti Eurovia CS a potvrdil správnost výběru firmy Metrostav Infrastructure. Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje tak může s touto společností uzavřít smlouvu. „Já jsem opravdu rád, že toto rozhodnutí padlo a nic už nebrání samotné realizaci. Výrok ÚOHSu je definitivní a tím pádem máme teď k realizaci zelenou. Obyvatelé Čebína na obchvat dlouho čekají a bezpochyby si ho zaslouží, pokud by se nestihlo využít evropských dotací, jen těžko bychom hledali jiný zdroj financování,“ uvedl radní Jihomoravského kraje pro oblast dopravy Jiří Crha.

Největší oblibě u pěších a cykloturistů se v roce 2021 těšila Cyklostezka Mutěnka

rodina kolo cyklostezkaBrno, 27. prosince 2021 – Podle údajů ze sčítání cyklistů a pěších, které každoročně provádí Jihomoravský kraj na osmi vybraných cyklotrasách, projelo a prošlo od poloviny května do října 2021 nejvíce turistů (71 tis.) po Cyklostezce Mutěnka u Dubňan. Tato rekreační stezka byla vybudovaná v roce 2012 na místě bývalé železnice Kyjov – Mutěnice. Na druhém místě skončila s odstupem trasa podél Baťova kanálu ve Strážnici (48 tis.) a konečně třetí se umístila stezka spojující obec Svatobořice-Mistřín (47 tis.).

Dopravní omezení na průtahu Blanskem končí

blansko prutah kruhacBlansko, 30. listopadu 2021 - Více než čtyři měsíce trvající dopravní omezení na hlavním průtahu Blanskem končí. Od úterý 30. listopadu je průjezdný nový kruhový objezd u Penny marketu. Okružní křižovatka, kvůli které byla od 12. července uzavřená hlavní dopravní tepna ve městě, je první částí stavby nového přemostění na Staré Blansko. Dělníci už dokončili práce na silnici, v následujících dvou týdnech ale budou dokončovat práce na chodnících v okolí kruhového objezdu. Místem je proto nutné projíždět se zvýšenou opatrností.

Krajský soud: Trasa silnice 43 je platná

dalnice silnice nadjezdBrno, 26. října 2021 - Krajský soud v Brně dnes potvrdil správnost krajského územního plánu, čtyřproudá silnice 43 povede přes Brno na sever. „Senát krajského soudu dnes zamítl obě žaloby na Aktualizaci č. 1 Zásad územního rozvoje JMK. Jde o strategické dokumenty a na jejich aktualizaci a schválení čekala celá jižní Morava. Teď jejich správnost potvrdil i soud. Poděkování patří všem, kteří se podíleli na zpracování všech podkladových materiálů, na následných aktualizacích ZÚR JMK a nyní na jejich obraně u soudu,“ uvedl radní Jihomoravského kraje Martin Maleček.

Ve Znojmě vznikne zelené parkoviště pro čtyři desítky aut

parkovani parkovisteZnojmo, 20. října 2021 - Nové parkoviště, zelené a ekologické, je blízko své realizaci u Základní školy Pražská. Vznikne na místě nevyužívaného hřiště. „Při rekonstrukcích a nových projektech se snažíme myslet na životní prostředí. Nové parkoviště získá speciální povrch, který umožňuje prorůstání trávy, ale také lepší vsakování vody,“ popisuje starosta města Znojma Jakub Malačka.

Ve Znojmě budou jezdit sdílené elektrokoloběžky

kolobezka znojmoZnojmo, 12. září 2021 - Ve Znojmě se rozšíří nabídka dopravy po městě. Už v průběhu tohoto týdne budou moci Znojmáci i turisté využít k dopravě sdílené elektrokoloběžky. „Dlouhodobě se snažíme podporovat cyklistickou dopravu, do které zahrnujeme i koloběžky. Službu bude provozovat soukromá společnost a já věřím, že se u nás ujme jako další způsob ekologické přepravy, který ulehčí silniční dopravě i životnímu prostředí,“ říká starosta města Znojma Jakub Malačka.Obliba elektrokoloběžek stále roste.

Strana 5 z 197