Umístění: Jižní Morava Doprava

Stavba obchvatu Čebína se blíží ke svému konci

obchvat cebina ilustracniČebín, 12. září 2023 - Od října čekají řidiče projíždějící Čebínem v souvislosti se stavbou silnice II/385 změny v organizaci dopravy. Pokud půjde vše podle plánu a podaří se získat příslušná povolení, doprava bude nejpozději od 4. října 2023 přesměrována ze stávající silnice, která vede přes obec, na nový obchvat. Bude se jezdit pouze v přímém směru, a budou uzavřeny sjezdy do Čebína, jak z kruhového objezdu, tak z úrovňové křižovatky u Hradčan.

Stavba obchvatu Čebína jde do finále, v říjnu zprovozní část trasy

cebin obchvat foto susjmkČebín, 8. září 2023 – V květnu 2022 zahájila SÚS JMK výstavbu obchvatu Čebína na silnici II/385. Důvodem realizace stavby byla především neustále se zvyšující intenzita provozu na dopravně přetíženém intravilánu Čebína. Nová silnice proto odkloní tranzitní dopravu mimo zastavěné území obce.

Vlakové linky S4 a STŘED získají nové vlaky, mezitím je obslouží České dráhy

zeleznice tratBrno, 28. srpna 2023 - Krajští radní rozhodli o výběru provozovatele v regionální železniční osobní dopravě na linkách S4 a souboru STŘED. Přepravu cestujících od změny jízdních řádů v prosinci 2024 budou v následujících letech zabezpečovat České dráhy se stávajícím vozovým parkem. V rámci tržní konzultace nabídly České dráhy významně cenově výhodnější variantu, a proto byly upřednostněny před dalšími zájemci. Ročně kraj za provoz těchto linek zaplatí přibližně půl miliardy korun. Smlouva bude uzavřena na dobu deseti let, avšak s možností dřívějšího ukončení, a to z důvodu plánovaného přechodu na hybridní vozidla.

Další krajské silnice se dočkají oprav

silnice asfalt pracovniciBrno, 16. srpna 2023 - Rada Jihomoravského kraje přijmula na svém posledním zasedání několik rozhodnutí, díky kterým může SÚS JMK spustit proces veřejných zakázek na rekonstrukce silnic v hodnotě několika desítek milionů korun. „Jsem rád, že současné vedení kraje vnímá opravu komunikací jako jednu ze svých priorit, o čemž vypovídají i prostředky investované do dopravní sítě. Vyhlašujeme další veřejné zakázky, které zvýší kvalitu našich cest a v konečném důsledku i bezpečnost provozu na mnoha místech,” komentuje Jiří Crha, náměstek hejtmana JMK pro oblast dopravy.

Jižní Moravu budou brázdit další nové moderní vlaky

smlouva podpis vlaky jizni moravaBrno, 3. července 2023 - Provozní soubor JIH už má vybraného nového dopravce – společnost Arriva vlaky, která nasadí na jihu Moravy 13 nízkopodlažních jednotek s klimatizací. Dopravce Arriva podepsal s Jihomoravským kraje v úterý 27. června smlouvu na zajištění provozu vlaků. Cestující začne přepravovat od prosincové změny jízdních řádů 2024. V jižní části regionu, kam spadají například linky S8 Břeclav – Znojmo (v letním období také rekreační spěšný vlak Brno – Břeclav – Znojmo – Šatov), S52 Zaječí – Hodonín, S91 Hodonín – Veselí nad Moravou – Vrbovce (v případě dohody se slovenským ministerstvem dopravy až do Myjavy), tak kraj od nového dopravce očekává lepší standard pro cestující.

Mezi Blanskem a Adamovem vznikne nová a bezpečná cyklostezka

kolo cyklostezka riditkaBlansko, 19. června 2023 - Bude sloužit nejen turistice, ale mnohonásobně zvýší bezpečnost cyklistů, kteří se vydají na cestu mezi Blanskem a Novým hradem v Adamově. Nová cyklostezka bude dlouhá přes 4 kilometry, hned několikrát překročí řeku Svitavu, přinese tři lávky a dokonce jeden cyklomost. Představitelé kraje ve středu 14. června podepsali smlouvu na zpracování dokumentace pro stavební povolení, realizaci stavby a inženýrskou činnost spočívající ve vyřízení stavebního povolení. Stalo se tak přímo v místech, kde nová cyklostezka vznikne – u mostu poblíž ČKD Blansko.

Silničáři otevřeli stavbu nového mostu v Blansku

novy most blansko premosteniBlansko, 21. dubna 2023 – Práce na novém mostě v Blansku jsou u konce. Jedna z nejvýznamnějších krajských staveb byla zahájena v polovině července 2021, celá výstavba pak trvala 21 měsíců, definitivní předání stavby je plánováno na konec května.

Nová aplikace Masarykovy univerzity odhaluje nebezpečná místa na českých silnicích

dopravni nehoda automobilBrno, 18. dubna 2023 - Nový software vyvinutý vědci z Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity dokáže najít místa častých vážných dopravních nehod. Usnadní tak práci především policistům, kteří budou moci problematické úseky snáze identifikovat a přesněji zacílit potřebná opatření.

Strana 1 z 198