Umístění: Jižní Morava Doprava 300 nových validátorů na nádražích usnadní Jihomoravanům nákup jízdenek

300 nových validátorů na nádražích usnadní Jihomoravanům nákup jízdenek

Brno, 11. června 2024 - K zakoupení jízdenky pomocí validátoru potřebuje cestující zvládnout jen tři kroky. V tom prvním si zvolí způsob výběru jízdenky. Buď ji najde v nabídce nejčastějších cílů nebo si zmáčkne tlačítko rychlé jízdenky, pokud zná počet zón, anebo si svůj cíl zvolí přes tlačítko vyhledat cíl.

validator jmk kordis

 

S instalací prvního validátoru na brněnském hlavním nádraží dnes (7. června 2024) zahájil Jihomoravský kraj spolu se společností KORDIS JMK další novinky v cestování integrovaným dopravním systémem zejména na železnici. Jejich součástí jsou i slevy a jízdenky zdarma pro vybrané cestující.

Cestování na železnici na jižní Moravě se posouvá o krok dál směrem k moderním evropským zemím. Do provozu byl dnes uveden první chytrý validátor – malý automat, s jehož pomocí si mohou cestující snadno kupovat jízdenky přímo na vlakových nástupištích.

„Velká část cestujících v posledních letech začala nakupovat jízdenky online na www.idsjmk.cz nebo přes aplikaci Poseidon. Teď přidáváme další možnost koupit si jízdenku pohodlně přímo na nástupištích. Je to další krok v modernizaci a zjednodušení odbavování cestujících,“ představuje novinku jihomoravský hejtman Jan Grolich.

Vedle prodejní funkce budou mít chytré validátory i funkce informační – cestující se v nich dozví o aktuálních událostech v dopravě, odjezdech spojů z dané zastávky nebo libovolné další zastávky IDS JMK, a navíc bude možné se podívat na on-line mapu s aktuálními polohami vozidel.

„Validátorů bude celkem 300, na větších nádražích cestující najdou více než jeden. Do konce září by měla být jejich instalace u konce. Cena jednoho validátoru je 63 500 korun bez DPH. Z velké části jsou hrazeny z dotací z EU a jejich provoz a servis bude zajišťovat vlastními silami KORDIS JMK, což znamená úsporu nákladů na externí firmy. Od prosince bude také možné si jízdné zaplatit v automatech přímo ve vlacích Moravia,“ vysvětluje krajský náměstek pro dopravu Jiří Crha.

Tři rychlé kroky k nákupu jízdenky
Ve druhém kroku si zákazník vybere počet jízdenek a případnou slevu, třetí krok jej vybídne k zaplacení – a to buď kartou nebo nabitou dopravní peněženkou (klíčenka, samolepka). Cestující s papírovou jízdenkou si ji ve validátoru označí.

Jihomoravský kraj předpokládá, že si většina cestujících na rychlou koupi jízdenky platební kartou rychle navykne. Validátor jim v tom případě nevydá papírovou jízdenku, ta bude přiřazena ke kartě, kterou zákazník zaplatil. Pro cestující, kteří nemají nebo nechtějí použít svoji platební kartu, je určená tzv. Dopravní peněženka. Jedná se o anonymní účet podobný bankovnímu účtu, na který si mohou nabít malou částku a pak místo bankovní karty platit některým ze zvolených nosičů – třeba klíčenkou, dopravní kartou nebo i samolepkou. Nosiče vyjdou na 30 Kč, dají se používat a nabíjet opakovaně v Kontaktních centrech IDS JMK, přímo ve validátorech nebo i on-line na eshop.idsjmk.cz.

Slevy a jízdy zdarma – novinky od 1. července 2024
Pro držitele průkazů ZTP a ZTP/P a seniory nad 70 let jsou připraveny další novinky. „Od 1. července budou mít držitelé průkazů ZTP a ZTP/P jízdu ve všech linkách IDS JMK zdarma a nebudou si muset kupovat lístek. Tohle rozhodnutí jsme udělali na základě žádostí organizací zastupujících tyto občany a myslím, že to je dobrá věc,“ komentuje novinky v cestování hejtman Grolich.

Pro seniory nad 70 let bude jako další novinka zavedena v papírové i elektronické verzi nová celosíťová jízdenka za 40 Kč platná 24 hodin. „Pro seniory to znamená, že ani v budoucnu nebudou muset řešit elektronické jízdenky, a navíc jim to umožní bezplatnou přepravu zvířete i jízdního kola,“ dodává Grolich.

24hodinová jízdenka bude platit na všechny spoje IDS JMK a senioři si ji mohou koupit do zásoby, označit při nástupu a už se nemusí starat o další placení, případně jim ji prodá bez příplatku průvodčí ve vlaku či řidič autobusu. Tahle jízdenka doplní už stávající roční celosíťovou jízdenku pro seniory nad 70 let za 1400 Kč. Obě jízdenky jim navíc umožní přepravit i psa, zavazadlo nebo kolo – tam, kde je to povoleno.

Průvodčí IDS JMK: pomocník pro klidnou jízdu
Od prosince stávající vlakvedoucí nahradí zaměstnanci společnosti KORDIS – Průvodčí IDS JMK. „Cestující je bezpečně pozná – podle modré vesty a červené kravaty. Budou plnit stejné role, na jaké jsou cestující zvyklí – prodávat jízdní doklady za hotové, kontrolovat jejich platnost a poskytovat asistenční a poradenské služby. Ve večerních hodinách a vytipovaných spojích se o bezpečnost postarají i pracovníci ostrahy, stejně jako četné bezpečnostní prvky ve všech jednotkách,“ dodal Crha.

Zdroj a foto: JMK/KORDIS


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci