Umístění: Jižní Morava Doprava Aplikace jihomoravských silničářů ukáže veřejnosti pohyb vozidel zimní údržby

Aplikace jihomoravských silničářů ukáže veřejnosti pohyb vozidel zimní údržby

Brno, 16. února 2024 – Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje spouští novou mapovou aplikaci, která veřejnosti poskytne online informace o zajištění zimní údržby na území jižní Moravy. Konkrétně se jedná o počet zasahujících vozidel, která jsou vybavená sypací nástavbou a sněhovou radlicí, jaká je jejich aktuální poloha a viditelný bude i stav ošetřených úseků.

sus jmk mapa appka silnicari pohyb sypacu

 

„Naši krajští cestáři využívají obdobný systém už 10 let. Mohou tak v reálném čase sledovat, kolik vozidel v terénu zasahuje a zjistit jejich interní popis. Vzhledem k tomu, že zejména během zimní údržby je zájem o tyto činnosti silničářů enormní, tak jsme se rozhodli systém přenést na webové stránky, kde bude nonstop přístupný komukoliv,“ uvedl Jiří Crha, náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro oblast dopravy.

Systém zobrazuje informace o ošetření silnic, jedná se tedy o posyp nebo pluhování. Úseky se zbarvují do odstínů fialové v okamžiku, kdy se vozidla po komunikaci pohybují a nemají zapnutý posyp nebo neprovádí pluhování. Jedná se tedy o takzvanou kontrolní jízdu.

„V průběhu kontrolní jízdy může vozidlo při zjištění závady ve sjízdnosti přejít do režimu údržby. V případě, že se úseky zbarvují od zelené přes červenou, modrou až po žlutou, tak vozidla provádí posyp nebo pluhování. Časová osa ošetření jednotlivých úseků vychází z platné vyhlášky, která stanoví, že úseky zařazené do příslušného pořadí důležitosti musí být ošetřeny v případě I. pořadí do 3 hodin, II. pořadí do 6 hodin a III. pořadí do 12 hodin,“ vysvětlil ředitel Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Roman Hanák s tím, že součástí aplikace je také zobrazení aktivních vozidel (mají zapnutý motor) a neaktivních, které se po 15 minutách od vypnutí motoru z mapy ztratí.

„Je to první krok k tomu, aby lidi měli přehled o práci našich cestářů a mohli se podívat, co se zrovna dělá. Podoba ještě není finální a bude se to dál posouvat. Pracuje se na tom, aby se v mapě objevil i plán zimní údržby, aby byly vidět ošetřované úseky podle důležitosti nebo taky, které části silnic se neudržují nebo udržují plužením a podobně. V létě se zase do mapy může promítnout sečení podél silnic nebo zobrazení vozidel, které dělají běžnou údržbu,“ nastínil další možný vývoj aplikace hejtman kraje Jan Grolich.

Právě zveřejněná mapa zobrazuje pohyb vozidel, která zajišťují údržbu na silnicích II. a III. třídy mimo území města Brna. „Společnost Brněnské komunikace a.s. má od zimního období 2023/2024 nového dodavatele systému GPS, který se momentálně neshoduje s tím našim, o vzájemném sladění dat budeme ještě jednat,“ uzavřel Hanák.

Zdroj a foto: SÚS JMK


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci