Umístění: Jižní Morava Doprava Cestující v Jihomoravském kraji svezou na konci roku modernizované vlaky od Arrivy

Cestující v Jihomoravském kraji svezou na konci roku modernizované vlaky od Arrivy

Brno, 12. dubna 2024 - Celkem 13 vlakových jednotek Stadler GTW bude od poloviny prosince vozit cestující na Znojemsku, Břeclavsku a Hodonínsku. Podobně jako jednotky Moravia nabídnou vlaky třeba pohodlný bezbariérový nástup, přehledný informační systém, klimatizaci, Wi-Fi připojení nebo toaletu s uzavřeným oběhem.

arriva vlaky foto jmk

 

Modernizace vlaků je výsledkem smlouvy Jihomoravského kraje s železničním dopravcem ARRIVA z minulého roku, kdy se ARRIVA kromě provozování linek na jihu regionu zavázala k nasazení odpovídajících vozů. Smlouva s ARRIVOU na zabezpečení provozu na zmíněných trasách je na deset let. „Naším dlouhodobým záměrem je přilákat lidi k cestování vlakem. Modernizované vlaky nabízí všestranný komfort od klimatizace, internetového připojení až po prostor na převoz kol pro cyklisty. Ročně zaplatíme 231 milionů korun za 1,4 milionu ujetých kilometrů,“ uvedl Jiří Crha, náměstek hejtmana Jihomoravského kraje.

Jednotky švýcarského výrobce Stadler GTW zakoupil dopravce v Německu, nasazeny budou na vlacích IDS JMK na třech linkách:

  • S8 Znojmo – Mikulov – Břeclav
  • S52 Zaječí – Kobylí (– Hodonín)
  • S91 Hodonín – Veselí nad Moravou – Velká nad Veličkou – Vrbovce (– Myjava)

„Vlaky budou jezdit v oblasti, kde se pohybuje hodně cyklistů, během modernizace jsme proto nechali uspořádáním sedadel zvětšit prostor pro přepravu kol a kočárků,“ říká Daniel Adamka, generální ředitel Arrivy. Vlaky jsou nízkopodlažní a slibují tak snazší nastupování a vystupování. Uvnitř vozů najdou cestující taky automat pro nákup jízdenek IDS JMK a celostátních jízdenek OneTicket. V rámci technických úprav vozidel budou jednotky vybaveny pro provoz v České republice, od prosince 2025 budou navíc dovybaveny systémem ETCS – jednotným evropským systémem zabezpečení jízdy vlaku.

Jednotky vyrazí na trať v barvách Jihomoravského kraje, které cestující znají z vlaků Moravia. „Kolem nádraží nebo kolejí napříč krajem jezdím pořád a vždycky mi udělá radost, když některý z našich vlaků potkám. Pevně věřím, že se nám postupně podaří na většinu tratí dostat krásné a moderní vlaky, které si lidi na jihu Moravy zaslouží,“ dodává jihomoravský hejtman Jan Grolich.

Za účelem modernizace nasazovaných jednotek uzavřela ARRIVA smlouvu se Škoda Group. Ta ve svém závodě v Šumperku v předpokládaném termínu – na konci března – ukončila modernizaci prvních dvou jednotek, další budou následovat v pravidelném intervalu.

„Na jednotkách provádíme přizpůsobení pro provoz na tratích v České republice a zároveň probíhá i modernizace a revitalizace interiéru. Vlaky odpovídají současným standardům bezpečnosti přepravy, včetně instalace vlakového zabezpečovače, rychloměru, radiostanice, úpravy pultu strojvedoucího a dosazení systému navádění pro nevidomé,“ popisuje Aleš Měrka, Vice President pro Service v Regionech CZ&SK a Central East ve Škoda Group.

Zdroj: JMK, foto: archiv Arriva


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci