Umístění: Jižní Morava Doprava Jihomoravské autobusy budou mít jednotný design

Jihomoravské autobusy budou mít jednotný design

Brno, 26. února 2021 - Zhruba od května omladí vozový park regionu 50 nových autobusů, první z nich již byly představeny i veřejnosti. Během roku kraj objedná dalších jedenapadesát vozidel. „Když se na zastávce sjedou autobusy z různých koutů jižní Moravy, často to tam vypadá ve stylu ´každý pes jiná ves´. Je škoda, že lidé často ani nevědí, co pro ně vlastně Jihomoravský kraj všechno dělá. A tohle je jedna z cest, jak to změnit – sjednotili jsme barvy a loga tak, aby časem všichni cestující věděli, že autobusy, ve kterých právě sedí, financuje Jihomoravský kraj,“ představil vozidla hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.

jihomoravsky kraj autobus novy design

 

Nové autobusy jsou v souladu s novým vizuálním stylem Jihomoravského kraje - natřené červenou a bílou barvou s modrým logem, v dolní části vozidel je druhá z barev - stříbřitě šedá.

Aktuálně mají objednávky na dodávku nových autobusů uzavřeny 3 dopravci – ČSAD Kyjov (do konce dubna celkem 22 autobusů IVECO), BDS-BUS (do dubna 13 autobusů IVECO) a ČSAD Hodonín (15 autobusů SOR). Společnost ČSAD Ústí nad Orlicí pak brzy uzavře objednávku pro oblast Blanenska na dalších 51 autobusů SETRA a 4 hybridní autobusy Mercedes BENZ, které by měly na linkách IDS JMK začít jezdit od 1. října. Vozový park se bude obměňovat postupně.

„Cílem Jihomoravského kraje je provozovat veřejnou dopravu v kraji co nejefektivnějším způsobem. Pokud jsou starší vozidla stále funkční, mohou je dopravci dále využívat. Mnozí dopravci se přesto k obnově vozového parku rozhodli dobrovolně, vycházelo to jako ekonomičtější řešení,“ sdělil Jiří Crha, radní pro dopravu.

autobusy jmk novy design

Vedení Jihomoravského kraje odhaduje, že se v nejbližších letech podaří obnovit až třetinu vozového parku, což je víc jak 200 autobusů. Všechny by měly být nízkopodlažní a moderně vybavené.

„Nově dodávaná vozidla jsou povinně vybavena silnou klimatizací a disponují zvětšeným prostorem pro umístění dětských kočárků a vozíků pro invalidy. Jihomoravský kraj rovněž z důvodu zvýšení bezpečnosti provozu a ochrany řidičů proti nakažlivým chorobám požadoval vybavení nových autobusů kabinou řidiče. Jako ochrana před chladem i před letními vedry budou sloužit zdvojená zatmavená okna, ta budou v IDS JMK novinkou,“ uvedl ředitel KORDIS JMK Jiří Horský.

Foto: archív JMK


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci