Umístění: Jižní Morava Doprava Jihomoravský kraj odstartoval pozvolný přechod na plně elektronické jízdné IDS JMK

Jihomoravský kraj odstartoval pozvolný přechod na plně elektronické jízdné IDS JMK

Brno, 16. listopadu 2023 - Zájem o elektronické předplatné IDS JMK mezi cestujícími nahrává snaze Jihomoravského kraje a společnosti KORDIS JMK o další modernizaci a zjednodušování odbavování cestujících. Postupné zavádění výhradně elektronických předplatních jízdenek proběhne ve dvou krocích, kterými provede kampaň Jezdi jednoduše.

lide salina

 

Od 1. 12. 2023 se přechází u čtvrtletní a roční předplatní jízdenky výhradně na elektronické jízdné. Stejná změna nastane od 1. 3. 2024 u měsíčních předplatních jízdenek. Ostatní jízdenky zůstávají nadále i v papírové podobě. „Pohodlnější forma placení za dopravu po našem kraji je zároveň i udržitelnější, levnější a hlavně modernější. Chceme se tak přiblížit systému, který je běžný v okolních zemích. Šetří čas a peníze cestujících,“ zdůvodnil náměstek hejtmana pro oblast dopravy Jiří Crha.

Předplatní jízdenky si můžou cestující zakoupit přes eshop.idsjmk.cz nebo osobně v Kontaktních centrech IDS JMK. Stávající centra (v Blansku, Boskovicích, Brně, Břeclavi, Hodoníně, Kyjově, Vyškově a Znojmě) se do konce listopadu rozrostou o další místa: Hustopeče, Letovice, Mikulov, Moravský Krumlov, Tišnov, Veselí nad Moravou (vždy pokladna na nádraží). S nákupem jízdenky pomůžou nejen pracovníci center, ale i nově vzniklé stránky jezdijednoduse.cz, letáčky na nádražích i ve vlacích Moravia nebo třeba reklamy na obrazovkách krajských autobusů.

Ejízdenka navíc oproti běžné papírové nabízí spoustu výhod. „Cestující se nemusí bát, že v případě ztráty o svoji jízdenku přijdou, protože si ji jednoduše nahrají na jiný nosič. Přichází také s možností tzv. alternativních zón, kde elektronické jízdenky umožní cestu mezi výchozí a cílovou zónou různými trasami,“ vysvětlil Crha.

Trend přechodu na elektronické jízdné roste. „Lidé, kteří byli zvyklí si nakupovat papírovou předplatní jízdenku, už nyní často volí jednodušší, pohodlnější a levnější formu – přechází na elektronické předplatné. Jen za poslední tři měsíce se prodalo ve společném e-shopu KORDIS JMK a města Brna celkem více než 210.000 elektronických předplatních jízdenek,“ doplnil Jiří Horský, ředitel společnosti KORDIS JMK, která organizuje veřejnou dopravu v kraji.

Variant, kam si ejízdenku uložit, se nabízí hned několik. Ke stávajícím nosičům (bankovní a anonymní bankovní karta, klíčenka a samolepka, mobil nebo hodinky) navíc nově přibude dopravní karta, určená pro děti a mládež do 18 let. „Cílem je nabídnout další typ nosiče pro mladé cestující, kterým třeba klíčenka nebo samolepka nevyhovuje a preferují kartu do peněženky. Jeho výhoda spočívá v tom, že je levnější než anonymní bankovní karta – stojí jen 30 Kč. Nová kartička může být zajímavá i pro sběratele. KORDIS plánuje v dalších letech motiv na přední straně měnit a vydávat nové verze,“ představil kartu Horský.

Další novinkou jsou i validátory, které se začnou postupně instalovat do vybraných autobusů provozovaných v okolí Brna. Rozšíří možnosti pro nákup jízdenek. Změny v tarifu myslí i na ty, kteří jezdí na 12hodinové směny a nevyplatí se jim předplatní jízdenka. Budou si moci v e-shopu koupit 10 jízdenek za zvýhodněnou cenu a v nově připravované aplikaci ejizdenka si každou jízdenku před cestou aktivují. V této aplikaci budou mít také informace o aktuálně platných jízdenkách.

Zdroj: KORDIS JMK, foto: Ingimage


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci