Umístění: Jižní Morava Doprava Jihomoravský kraj optimalizuje nevytížené spoje, aby snížil ztráty ve veřejné dopravě

Jihomoravský kraj optimalizuje nevytížené spoje, aby snížil ztráty ve veřejné dopravě

Brno, 5. dubna 2020 - Jihomoravský kraj připravuje další dílčí úpravy ve vlakových a autobusových spojích Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje (IDS JMK) tak, aby zachoval kvalitní dopravní dostupnost pro všechny občany regionu, ale zároveň alespoň částečně snížil každodenní ztráty z provozu veřejné dopravy v důsledku opatření proti šíření koronaviru. První změna přišla již 3. dubna, kdy se po domluvě se Zlínským krajem dočasně ruší spěšné vlaky Javořina na lince R56. K dalším úpravám na vlakových linkách dojde od pondělí 6. dubna 2020, vybraných autobusových spojů se změny dotknou od pátku 10. dubna 2020.

vlak zeleznice nadrazi koleje

 

„Je nepochybné, že na provozu IDS JMK bude kraj za současné situace finančně krvácet. Počty cestujících a zejména tržby poklesly v globálu i o 70, 80 nebo dokonce 90 %. Přesto je pro nás absolutní prioritou zachovat kvalitní dostupnost regionu veřejnou dopravou. Přistupujeme proto k úpravám na vybraných autobusových a vlakových spojích, které budou mít co nejmenší dopad na cestující, ale dovolí nám alespoň drobně snížit průběžné ztráty z provozu veřejné dopravy. Všemi již realizovanými a připravovanými omezeními dojde ke snížení rozsahu regionální dopravy v rámci IDS JMK přibližně o 10 procent, a to jak na železnici, tak v autobusové dopravě,“ uvedl náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Roman Hanák.

Podle Hanáka se kraj soustředil zejména na zachování kvality dopravy lidí do zaměstnání. „Vyslyšeli jsme intenzivní prosby zaměstnavatelů, a tak skoro v plném rozsahu zachováváme zejména spoje ranní špičky na směny kolem šesté hodiny,“ doplnil Hanák.

Kraj již dříve rozsah dopravy v rámci IDS JMK omezil v reakci na opatření proti šíření koronaviru. Aktuálně tak jezdí všechny spoje v režimu letních prázdnin a zrušeny byly všechny noční a turistické spoje. U vybraných linek byly také v březnu upraveny jízdní řády, přičemž k největším změnám patřilo zrušení expresů na lince 108 (Brno – Znojmo), drobnější omezení na lince 104 (Brno-Hevlín) a zrušení vybraných spojů s ohledem na uzavření Aqualandu Moravia v Pasohlávkách.

Kromě optimalizace dopravní obslužnosti kraj realizuje celou řadu dalších opatření ve snaze snížit riziko šíření nemoci COVID-19. „Distribuovali jsme mezi řidiče roušky a respirátory, všechna vozidla jsou navíc díky dodávce Ministerstva dopravy vybavena dezinfekčními prostředky a s jejich čištěním pomáhají řidičům i zaměstnanci koordinátora IDS JMK, společnosti KORDIS. Kraj navíc podal žádost o dotaci na další dezinfekce a ochranné pomůcky do výzvy vyhlášené Ministerstvem dopravy, ze které by mohl získat více než 11 milionů korun,“ shrnul Hanák.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci