Umístění: Jižní Morava Doprava Jihomoravští silničáři testují senzoriku, která pomůže detekovat závady na komunikacích

Jihomoravští silničáři testují senzoriku, která pomůže detekovat závady na komunikacích

Brno, 5. června 2024 – Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje (SÚS JMK) testuje na svých vozech speciální senzoriku. Díky nabídce společnosti VisionCraft má možnost využít a otestovat speciální zařízení, které dokáže monitorovat nedostatky na silnicích. Jedná se například o výmoly v dané lokalitě, stav vozovky nebo třeba svislé a vodorovné značení.

silnicari detekce dr

 

„Senzorika má tři hlavní výhody. Je neinvazivní – tedy zapojí se do interiéru vozidla během pár minut a není nutné s ní nijak po nastartování vozidla interagovat. Veškeré informace sbírá automaticky. Druhá výhoda je, že pro detekci poruch nebo jiných dat, které umí sbírat, nejsou zapotřebí ideální podmínky. Řešení je navrženo tak, že senzor detekuje vozovky a jejich okolí
v několika vozidlech, počítá s tím, že zachytí někde nepřesnosti, ale umí se sám poučit, a čím častěji se jezdí, tím je přesnější,“ uvedl za společnost VisionCraft Robert Pinkas s tím, že výčet možností, jak senzor využít, nemá konce, tato chytrá inteligence se dokáže všemu doučit.

„Se spoluprací jsem spokojeni a v nejbližších dnech nás čeká společné vyhodnocení, které už teď vidím velmi pozitivně a pevně doufám, že budeme senzory v naší práci dále využívat. Vzhledem k tomu, že je v Brně veletrh URBIS, chtěli jsme se s touto chytrou technologií pochlubit i jiným správcům, myslíme si, že umělá inteligence má prostor i u nás,“ dodal náměstek ředitele SÚS JMK Milan Macháček.

Senzor svůj výsledek vyhodnotí graficky, případně mapovým podkladem a součástí pomyslného hlášení je i sada fotografií s vyznačením místa poruchy. Správce tak dostane kompletní záznam o diagnóze vozovky, místě a četnosti výskytu.

„Pro účely krajských silničářů je hlavní výhodou to, že je senzor bezúdržbový, malá krabička se nainstaluje za stínítko spolujezdce a kamerka na čelní sklo. Napájení je 12V z přípojky uvnitř vozidla, které se aktivuje nastartováním motoru. Řidič nemusí řešit vůbec nic, vše se aktivuje automaticky. Provoz je nepřetržitý, pokud vozidlo nezastaví,“ doplnil Pinkas.

„V rámci těchto senzorů jsme v úplném začátku, vlastně jsme i překvapeni, co všechno jsme díky takto malé věcičce schopni detekovat. Z hlediska ceny – testování bylo prováděno zcela zdarma, předpokládám, že pokud dojde k dohodě, bavili bychom se o paušálu pro využití v konkrétních termínech,“ uzavřel Macháček.

Zdroj a foto: JMK


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci