Umístění: Jižní Morava Doprava Jízdní řády na celé jižní Moravě čeká řada změn

Jízdní řády na celé jižní Moravě čeká řada změn

Brno, 10. prosince 2017 – V rámci pravidelného celoevropského termínu dochází od 10. prosince ke změnám jízdních řádů veřejné dopravy v Jihomoravském kraji a ve městě Brně. Kterých linek se změny týkají? Jaké nové linky budou zavedeny? Přinášíme vám o nich nejdůležitější informace rozdělené dle jednotlivých oblastí.

vlak pri jizde idsjmk

 

Brněnsko
Ve městě Brně se mění jízdní řády všech linek městské dopravy. Úpravy jsou spíše drobnějšího rázu. Pozitivní je, že na základě rozhodnutí města Brna dochází k částečnému posílení dopravy v pracovních dnech.

Změny se týkají i okolí města Brna. V prvé řadě je třeba zmínit, že se podařilo doplnit chybějící vlaky na lince S3 mezi Hlavním nádražím – Modřicemi a Hrušovany u Brna.

Dochází k posílení počtu spojů v pracovní dny na trolejbusové lince 31 mezi Brnem a Šlapanicemi. Touto změnou je ovlivněna i linka 710 jezdící ze Šlapanic přes Ponětovice do Blažovic. Na Šlapanicku se mění i linka 48, která spojuje Brno s Kobylnicemi a Prací. Prakticky všechny spoje budou jezdit v celé délce trasy, dosud některé končily ve Dvorskách. Linka 48 bude v Tuřanech nově vedena přes Holásky.

Velkou novinkou je nová autobusová linka 51, která spojí Bohunický kampus přes Bosonohy s Troubskem, Popůvkami a brněnskou Bystrcí. Naplní se tak dlouhodobý požadavek občanů Troubska a Popůvek. Ředitel společnosti KORDIS JMK doplnil, že „zavedení této linky umožnil pozitivní přístup a dohoda objednatelů dopravy – města Brna, Jihomoravského kraje a obce Popůvky, protože na zajištění provozu se budou podílet všechny tři samosprávy.“

Novinkou je i zavedení celodenního provozu na expresní lince E56 spojující Královo Pole s bohunickým kampusem. Nově pojede i dopoledne a bude navazovat na vlaky S3 od Tišnova.

Pozitivní zprávou pro obyvatele Moravan a obyvatele brněnské ulice Ořechovské je posílení dopravy na lince 501 jezdící mezi Ústředním hřbitovem, Ořechovskou, Moravany a Nebovidy. Místo půlhodinového intervalu pojedou z důvodu velké poptávky autobusy ve špičkách pracovních dnů po 20 minutách.

Změny se týkají i nočního spojení Brna s významnými městy Jihomoravského kraje. Na základě požadavku Jihomoravského kraje bude nově možné v noci před nepracovním dnem dojet z Brna vlakem či autobusem do všech okresních měst v kraji. Zavádí se nové vlakové spojení IDS JMK s Břeclaví a Hodonínem (vlak S3/S9 v 0:35), s Pohořelicemi a Znojmem (autobus 108 v 0:30 – ten zahájí provoz až od 16. 12.), s Rousínovem a Vyškovem (autobus 602 v 0:30 - rovněž zahájí provoz až od 16. 12.) a se Židlochovicemi (vlak S3 v 0:35 s přestupem v Hrušovanech na linku 521).

Náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Bc. Roman Hanák konstatuje, že „zavedení nočních spojení mezi významnými městy Jihomoravského kraje reaguje na dlouhodobé požadavky občanů žádajících o možnost delšího pobytu v Brně v době před nepracovním dnem. Chtějí navštívit kulturní představení a sportovní zápasy. Odjezdy v čase po 0:30 navíc zajistí přestupy od posledních vlaků od Prahy a Bratislavy.“

Novinkou je, že noční autobusy do vzdálenějších mimobrněnských destinací budou odjíždět ze smyčky trolejbusů u hlavního nádraží. Tam budou navazovat na noční spojení městských autobusů. Týká se to následujících linek – 108 směr Pohořelice - Znojmo, 405 směr Tetčice - Rosice, 505 směr Modřice – Židlochovice, 602 směr Rousínov – Vyškov a 702 směr Pozořice. Noční linky 201 směr Křtiny, 302 směr Kuřim, 403 směr Ostopovice a Střelice, 501 směr Moravany a Nebovidy a další noční spoje vyjíždějící mimo Brno zůstanou ve stávajících trasách.

Židlochovice a Rajhrad získávají o víkendu noční spojení s Brnem ve dvou časech – v 0:35 vlakem S3 s přestupem na linku 521 v Hrušovanech a v čase 03:00 přímým autobusem 505. Rovněž je zajištěno zpětné spojení Židlochovic s Brnem přes Rajhrad ve 2:22.

Od 10. 12. 2017 bude obsluhována nová zastávka „Židlochovice, sídliště“, zastavovat zde budou linky 151, 505 a 514.

Nové cyklistické spojení Brno – Vranovská přehrada
V období cyklistické sezóny od dubna do září zavádí Jihomoravský kraj speciální expresní cyklobusy Brno – Znojmo – Vranov nad Dyjí. Z Brna, ÚAN Zvonařka pojedou o víkendech a svátcích v 8:25 a 10:25, do Znojma dorazí za méně než hodinu a přes Národní park Podyjí (např. Čížov s možností sjezdu do rakouského Hardeggu) dojedou až do Vranova nad Dyjí. Zpět z Vranova pak pojedou v časech 16:55 a 18:55.

Vedle těchto spojů bude zajištěn další cyklobus vyjíždějící ze Znojma o víkendech v 10:02 a o prázdninových pracovních dnech i v 8:02 přímo do Vranova nad Dyjí, odkud bude pokračovat kolem celé Vranovské přehrady přes Uherčice a Bítov zpět do Vranova. K večeru se pak bude vracet zpět do Znojma.

Cyklobusy budou vybaveny přívěsem pro 20 jízdních kol. Nástup s kolem bude možný jen na vybraných zastávkách. Pro přepravu jízdního kola z Brna na Vranov a zpět doporučujeme využívat jednodenní jízdenku pro jízdní kolo nebo psa za 70 Kč. Cestující pak mohou využít rodinnou celodenní jízdenku za 150 Kč či 190 Kč.

Rozšíření počtu spojů na zavolání
V celém IDS JMK se rozšiřuje počet spojů na zavolání. Cílem je zejména v koncových úsecích spojů zachovat možnost dopravního spojení ale přitom omezit zbytečné jízdy autobusů. Spoje na zavolání jsou vyznačeny v jízdních řádech symbolem telefonu. Pro cestující, kteří do spoje nastoupí v zastávce neoznačené symbolem telefonu, se nic nemění, jen sdělí řidiči, kam chtějí jet. Ti, kteří by chtěli jet ze zastávky symbolem telefonu, však musí v časovém předstihu uvedeném na jízdním řádu (obvykle 30 až 40 minut) zavolat na infolinku IDS JMK (tel. 5 4317 4317 volba 1) a svůj úmysl oznámit. Po úspěšném fungování spojů na zavolání u nočních spojů linky 163 přibudou také spoje na zavolání u nočního spoje linky 312 do Svatoslavi a u vybraných spojů linky 257 mezi Kozárovem a Lysicemi.

Znojemsko
Na Znojemsku od 10. 12. 2017 zahajují na řadě linek provoz noví dopravci, kteří vyhráli poptávkové řízení na zajištění dopravy v této oblasti. Změna dopravce se týká nejen páteřních autobusových linek 104 Brno – Hevlín – Laa/Thaya a 105 Brno – Mikulov, ale i řady dalších autobusových linek na Znojemsku.

Z důvodu neustále rostoucí poptávky dochází k posílení počtu spojů na lince 108 mezi Znojmem a Brnem především o víkendech. Na celém Znojemsku budou nasazeny většinou zcela nové autobusy vybavené klimatizací celého prostoru vozidla a informačními panely.

V oblasti železniční dopravy nedochází s výjimkou nových vlaků do Rakouska k významným změnám. Trasy osobních vlaků S8 jsou drobně přizpůsobeny odjezdů vlaků R13 z Břeclavi směr Olomouc. Od dubna do října proběhne výluka v trase Valtice – Novosedly, vlaky S8 budou v tomto úseku nahrazeny autobusy náhradní dopravy.

Nové vlakové spojení Znojemska s Vídní
Jihomoravský kraj řadu let usiloval o zajištění brzkého ranního a pozdního večerního spojení Znojemska s Vídní. Po mnohaletém jednání se díky pochopení Dolního Rakouska a železničních dopravců podařilo dojednat řešení, které je ekonomické a současně umožní splnit požadavky cestujících na dojezd, za prací, za kulturou i do škol případně i na vídeňské letiště.

V ranní době tak v pracovní dny vyjede ze Znojma vlak v čase 5:30 do Retzu, kde ihned naváže rakouský vlak do Vídně. K tomuto vlaku bude možné se autobusy dostat z většiny obcí Znojemska. Večer pak poslední vlak od Vídně přijede do Znojma až v 20:36. Toto spojení je možné ještě před Vánoci využít k návštěvě vídeňských adventních trhů. Ceny jízdného jsou příznivé. Navíc vlaky od Znojma projíždějí celou Vídní a není tak nutné si kupovat jízdenky na tamní městskou dopravu.

Blanensko
Na vlakové lince S2 na Blanensku bude nadále mezi Brnem a Rájcem-Jestřebí zachován kromě prázdnin špičkový interval cca 15 minut. Z důvodu nasazení nových vlaků společnosti RegioJet však dojde k minutovým posunům zejména mezi Blanskem a Rájcem-Jestřebí.

Na vlakové lince S21 bude prodloužen vlak s odjezdem ze Skalice nad Svitavou v 18:22 až do Velkých Opatovic a následně i zpět.

V autobusové dopravě dochází ve spolupráci mezi městem Adamovem a KORDIS JMK k rozšíření počtu spojů na městské lince 215, která nově pojede i v nepracovní dny dopoledne.

V blanenské městské dopravě dochází ke zjednodušení jízdního řádu na lince 226 spojující Blansko se Skalním Mlýnem – východiskem k Punkevním jeskyním. Spoje jsou posunuty tak, aby navazovaly i na rychlíky R19 od Prahy, Pardubic a Svitav.

V souvislosti zahájením provozu nových dopravců v Olomouckém kraji budou vybrané spoje linky 261 Boskovice – Protivanov (– Prostějov) od 1. 1. 2018 zabezpečeny novým dopravcem ARRIVA MORAVA a linka 231 začne obsluhovat nově zastávku Rozstání, čekárna Na stráni.

V oblasti železniční dopravy se Blanenska a Boskovicka týká i rozšíření možnosti spojení s Prahou přímými vlaky společnosti RegioJet. Ty sice nebudou zařazeny do IDS JMK, ale na základě požadavku obcí k některým z nich budou zavedeny přípoje linkami IDS JMK. První ranní vlak Brno - Praha zastaví v Adamově (přípoj městské dopravy z obou částí města), v Blansku a v Letovicích (přípoj linky 255 z Boskovic). Podobně večer na poslední vlak RegioJet od Prahy naváže v Letovicích autobus 254 směr Boskovice s možností přestupu na autobus směr Velké Opatovice.

Hodonínsko
Na Hodonínsku se větší změny nepředpokládají. Zdůraznit je však třeba drobné změny časů odjezdů rychlíků R13 mezi Hodonínem a Brnem. Jízdní doba se proti současnosti zkrátí o přibližně 7 minut a cesta mezi Hodonínem a Brnem bude trvat jen cca 57 minut.

Hodonín získá na základě požadavku Jihomoravského kraje nové noční spojení vlakem z Brna přes Břeclav v 0:35, které pojede v noci před nepracovním dnem a bude poprvé v historii vlakových nočních spojení zajištěno elektrickou jednotkou - RegioPanter. Ten se bude z Hodonína vracet přes Břeclav do Brna v čase 3:28, do Brna přijede před 5. hodinou na přestup na noční rozjezd autobusů.

Náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Bc. Roman Hanák konstatuje, že „zavedení nočních spojení mezi významnými městy Jihomoravského kraje reaguje na dlouhodobé požadavky občanů žádajících o možnost delšího pobytu v Brně v době před nepracovním dnem. Od nového spojení očekáváme nejen to, že spojí nejen Brno s Břeclaví a Hodonínem, ale umožní i vzájemnou obousměrnou noční dopravu mezi těmito městy a současně zajistí o víkendu příjezd do Brna pro pracující před pátou hodinou ranní.“

Břeclavsko
V oblasti železnice se drobně mění časy odjezdů linky R13 a v souvislosti s tím dochází i ke změnám odjezdů autobusových linek navazujících na vlaky v Šakvicích, Zaječí a Podivíně.

Na základě požadavku Jihomoravského kraje Břeclav získá nové noční spojení vlakem IDS JMK z Brna přes v 0:35, který pojede v noci před nepracovním dnem a bude poprvé v historii vlakových nočních spojení zajištěno elektrickou jednotkou - RegioPanter. Z Břeclavi do Brna se bude vracet v čase 3:50, do Brna přijede před 5. hodinou na přestup na noční rozjezd autobusů.

Zavádí se nově pár vlaků S3 z Vranovic do Brna ve 4:35 (prac. dny kromě prázdnin) s příjezdem do Brna v 5:00 a naopak z Brna pojede vlak v čase 4:40 do Vranovic.

Protože je noční vlak v 0:35 v noci před nepracovním dnem nově veden z Brna do Břeclavi a Hodonína, nemůže obsloužit Hustopeče. Aby toto město nezůstalo bez spojení, bude zajištěna návazná doprava v Hrušovanech u Brna, odkud pojede linka 521 přes Židlochovice až do Hustopečí.

Nově bude zajištěno spojení z Mikulova do Milovic a dále ve stávající podobě do Rakvic, Přítluk, Zaječí a Velkých Pavlovic po 13. hodině z důvodu potřeby zajistit dopravu školáků.

Vyškovsko
Byly zavedeny nové vlaky S2 z Brna do Sokolnic-Telnice v 18:35 a opačně ze Sokolnic-Telnice do Brna 19:39. Od tohoto vlaku budou nově vedeny přípoje linky 509 ve směru do Měnína a linky 610 do Dambořic.

V souvislosti se změnou organizace dopravy v Olomouckém kraji dochází od 1. 1. 2018 k drobnému přidání spojů na lince 755 mezi Vyškovem, Želčí a Prostějovem (úsek mezi Želčí a Prostějovem již není v IDS JMK).

Ve večerní době se podařilo vyřešit chybějící spojení pro pracující z odpolední směny ze Slavkova u Brna do Rousínova linkou 631 s přípojem linkou 731 dále do Olšan.

Zdroj: KORDIS JMK


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci