Umístění: Jižní Morava Doprava Obchvat Blučiny má zelenou, bude stát miliardu

Obchvat Blučiny má zelenou, bude stát miliardu

Blučina, 8. prosince 2023 - Téměř 4,5 kilometru nové silnice, dvě křižovatky, tři sjezdy, pětice mostů. Radní kraje na svém jednání 4. prosince odsouhlasili investiční záměr jihomoravských silničářů k výstavbě obchvatu Blučiny. Obchvat Blučiny se chystá už delší dobu. „Máme stavební povolení a díky obci vykoupené pozemky. Projekt je tak nachystán k tomu, abychom mohli udělat podstatný krok, a to dokončit dokumentaci a zahájit samotnou výstavbu. Stavba obchvatu přijde na jednu miliardu korun včetně DPH. O financování jednáme s ministerstvem dopravy, protože tato silnice v podstatě slouží jako spojka mezi D2 a D52, a budeme v této věci jednat i zítra s vládou. Jsme také připraveni na obchvat čerpat evropské peníze z IROP,“ uvedl hejtman Jan Grolich.

silnice obchvat

Jak následně dodal, do dnešního dne kraj od obce vykoupil 225 pozemků v ceně 30,4 milionu korun. Prosincové zastupitelstvo (14. prosince) pak bude rozhodovat o poslední sadě výkupů – dvaceti pozemků s kupní cenou 5,4 milionu. Dohromady tedy půjde o 245 pozemků v ceně cca 36 milionů korun.

Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje už má projekt na stavbu obchvatu. „Obchvat bude začínat u dálniční křižovatky a dál povede severně od obce územím nivy Litavy. Na stávající silnici II/425 se napojí okružní křižovatkou u benzinové pumpy mezi Vojkovicemi a Židlochovicemi. Do země se takříkajíc kopne v roce 2025, dokončení stavby předpokládáme za tři roky,“ konstatuje náměstek hejtmana pro dopravu Jiří Crha. Jak dodává, součástí stavby jsou nejen dvě křižovatky, tři sjezdy, pět mostů (čtyři mosty na hlavní trase, jeden most na silnici III. třídy), ale také přeložka silnice III/41614 v délce téměř půl kilometru. Délka úprav ostatních navazujících pozemních komunikací je 1,418 km.

Obyvatelé Blučiny záměr kraje vítají. „Chtěl bych poděkovat současnému vedení kraje. Možná to zní nadneseně, ale není – obyvatelé Blučiny a okolních obcí nemohli dostat lepší vánoční dárek,“ komentuje informace o rozjetí projektu starosta Blučiny Jan Šenkýř. Jak následně dodává, pro obec s více než dvěma tisíci obyvatel obchvat vyřeší dlouholeté mimořádné zatížení těžkou dopravou. „Blučina se prakticky celá rozkládá podél silnice druhé třídy. Mnoho domů je zde 150 let starých a nachází se v bezprostřední blízkosti této komunikace. V extrémním případě v nejužších místech v Komenské ulici jsou domy od rušné komunikace vzdáleny jen 70 centimetrů,“ popisuje současnou situaci starosta.

Jihomoravští silničáři obchvat připravují jako dvoupruhovou silnici.

Zdroj: JMK, foto: Ingimage


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript