Umístění: Jižní Morava Doprava Od února se změní dopravci na 65 jihomoravských linkách

Od února se změní dopravci na 65 jihomoravských linkách

Brno, 31. ledna 2022 – Od 1. února se mění dopravci na některých regionálních linkách IDS JMK. V té souvislosti se upravují jízdní řády 65 linek. Většinou jde jen o změnu dopravce, který linku či příslušné spoje provozuje. Nový dopravce začne jezdit zejména na Hustopečsku, Břeclavsku a Židlochovicku – značnou část této oblasti obslouží ČSAD Kyjov. Na Ivančicku vyjíždí dopravce TRADO-BUS a na Šlapanicku některé linky přebírá BDS-BUS.

autobus interier

 

Noví dopravci byli vybráni Jihomoravským krajem ve výběrovém řízení v loňském roce. Změny dopravců v principu nemají vliv ani na jízdní řády ani na ceny jízdného, protože o nich rozhoduje Jihomoravský kraj. K drobným časovým posunům u odjezdů však může dojít. Jízdní řády jsou zveřejněny na webu idsjmk.cz a stejně tak je obsahuje oficiální vyhledávač spojení v IDS JMK na tomto webu.

Součástí změn je i dlouhodobě připravovaná úprava trasy linky 505, která nově pojede ze Židlochovic přes Rajhrad jen do Modřic. Tam bude zajištěn přestup na tramvaj 2 pro dopravu do firem na ulici Vídeňská, pro cestu do centra Brna bude možný přestup na vlaky S3 v Rajhradě. Rovněž se zvyšující se nemocností řidičů bude upraven všech linek městské dopravy Brně s platností od pondělí 31. ledna 2022 do odvolání veden podle jízdních řádů pro pracovní dny – prázdniny

91 nových autobusů
Změna dopravců a zahájení platnosti nových smluv na provozování veřejné linkové dopravy přináší obyvatelům Jihomoravského kraje mimo jiné i dalších 91 nových autobusů značek IVECO, SOR a MAN. Nahradí starší vozidla. Nové autobusy splňují stejné kvalitativní nároky jako vozidla uvedená do provozu v minulém roce – jsou v novém krajském nátěru, se zatmavenými dvojitými skly chránícími před letním sluncem a rychlým vychládáním v zimě, silnější klimatizací, pohodlnějšími sedadly, couvací kamerou zvyšující bezpečnost chodců a uzavřenou kabinou řidiče zlepšující pracovní prostředí pro řidiče a chránící jej před přenosnými chorobami. Za dobu od 1.2.2021, kdy byl představen první nový autobus v barvách kraje během jednoho roku vyjelo na linky IDS už 253 nových autobusů:

  • 110 ks CROSSWAY LE 12M
  • 23 ks CROSSWAY LE 12M CNG
  • 4 ks CROSSWAY LE CITY
  • 44 ks SOR CN 12
  • 7 ks SOR CN 10,5
  • 4 ks SOR CN 9,5
  • 51 ks SETRA 415 LE
  • 6 ks Mercedes MB CITARO hybrid
  • 4 ks MAN LION S CITY

Jiří Crha, radní Jihomoravského kraje pro dopravu doplňuje: „Přesně 1 rok od oficiálního představení prvních autobusů s jednotně nastavenými krajskými standardy, které jsme s hejtmanem Jihomoravského kraje osobně prezentovali 1. února 2021, je těchto autobusů již 253, to je přibližně třetina vozového parku. Dodrželi jsme tedy náš slib zlepšit kvalitu vozového parku autobusů.“

Pípni a jeď poprvé u regionálního dopravce na městské lince
Na více linkách brněnské městské dopravy vyjíždějících mimo Brno je doprava zajištěna zčásti nebo zcela regionálními autobusovými dopravci. Jednou z těchto linek je i linka 48 spojující centrum Brna přes Tuřany a Dvorska s obcemi Kobylnice a Prace. Od 1. února se cestující na této lince setkají se dvěma zásadními novinkami:

Mezi vozidla značek SOR, IVECO, Mercedes a SETRA, která již jsou v novém oficiálním celokrajském standardu provozována, od 1.2.2022 nově přibudou i městské autobusy značky MAN typ A21. Budou nasazené na linku 48 brněnské městské dopravy. V pravidelném provozu v Brně se tak MAN objeví po 20 letech, v roce 2001 skončil provoz autobusů Ikarus, které byly motorem MAN vybavené.

Aby byl v těchto vozech zajištěn pro cestující stejný komfort, na jaký jsou zvyklí z autobusů DPMB, budou nové autobusy MAN ale i některé autobusy od výrobce IVECO zajíždějící do města Brna, vybaveny poprvé u jiného dopravce než u DPMB validátory Pípni a jeď. Po otestování v průběhu února validátory umožní koupi jízdenky stejným způsobem jako jsou cestující zvyklí z jiných linek městské dopravy.

Pro cestu po Brně bude postačovat přiložení bankovní karty, pro cestu mimo Brno si pak vyberou potřebnou jízdenku z menu a zaplatí bankovní kartou. Pravidla pro nástup a kontrolu jízdenek zůstávají beze změny – tzn. mimo Brno se nastupuje jen prvními dveřmi a řidiči se prokazuje platný jízdní doklad.

Zdroj: KORDIS JMK, a.s.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci