Umístění: Jižní Morava Doprava Osvětlení frekventovaného přechodu v Ráječku zvýší bezpečnost chodců

Osvětlení frekventovaného přechodu v Ráječku zvýší bezpečnost chodců

Ráječko, 27. února 2014 - Stovky lidí, kteří denně přecházejí cestou na vlak frekventovanou silnici u Ráječka, se mohou ode dneška cítit bezpečněji. Na rizikovém přechodu u obchvatu totiž přibylo osvětlení za téměř 200 tisíc korun, které díky úspěchu obce v celostátní anketě zaplatila Nadace ČEZ.

novy prechod rajecko osvetleni cez

 

Nebezpečné místo, kudy projede více než 8600 aut denně, získalo takto financované osvětlení jako první v Jihomoravském kraji, letos vzniknou přechody ještě v Brně, Hodoníně a Ivančicích, celkem jich bude v celé ČR 35.

Osvětlení přechodu, který vede přes frekventovanou silnici spojující Blansko s Rájcem-Jestřebí, uvítal starosta Ráječka Vít Rajtšlégr. „Nová světla výrazně zvýší bezpečnost chodců. Tím spíš, že poblíž přechodu je vlaková zastávka, kam denně chodí stovky lidí z Ráječka i z nedaleké Horní Lhoty. Vzhledem k obrovskému provozu na této silnici je zázrak, že se tam dosud nestala žádná nehoda,“ uvedl.

Zařazení přechodu v Ráječku mezi vítěze v Jihomoravském kraji a na Vysočině „posvětila“ odborná komise z řad krajských zástupců Dopravní policie a BESIP. Tuto volbu vysvětluje jihomoravský zástupce BESIP Pavel Čížek: „Přechod vede přes velmi vytíženou silnici, navíc mimo obec, kde jezdí auta rychleji a pozornost řidičů je menší než třeba ve městě. Člověk v tmavém oblečení navíc mnohdy nebyl na přechodu vůbec vidět. Světla teď ale řidiče už na dálku upozorní, že mají zpomalit.“

Cesta k osvětlení přechodů začala letos před rokem, kdy dopravní policie a BESIP vytipovala 70 nejnebezpečnějších přechodů v celé ČR. Veřejnost pak měla možnost rozhodnout svými hlasy, které z nominovaných přechodů dostanou prostřednictvím Nadace ČEZ osvětlení. „Zájem veřejnosti nás opravdu potěšil,“ říká Ondřej Šuch, manažer Nadace ČEZ a dodává: „Pro osvětlení přechodů ve svém okolí hlasovalo přes sto tisíc lidí, obce a města mnohdy vytvářeli mezi svými občany vlastní kampaně. Zapojovali se často i obyvatelé okolních obcí, což byl případ právě Ráječka.“ Nakonec bylo vybráno 35 rizikových přechodů pro chodce napříč celou republikou.

(red), foto: ČEZ


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci