Umístění: Jižní Morava Doprava Připravte se na novinky v dopravě

Připravte se na novinky v dopravě

Od 14. prosince 2008 dojde k pravidelné celostátní změně jízdních řádů. Aby na sebe spoje lépe navazovaly, je nutné změnit i jízdní řády většiny linek IDS JMK. Úpravy se dotknou vlaků, regionálních autobusů i městských doprav v Brně a dalších městech Jihomoravského kraje. Navíc dojde i k rozšíření IDS JMK o 124 obcí ležících na Hodonínsku a Břeclavsku.

Novinky v dopravě

 

 

 

Nové rychlíky v tarifu IDS JMK z Brna do Hodonína

Tomuto tématu se budeme věnovat nejdříve. Za asi nejdůležitější změnu lze považovat zavedení nových rychlých vlaků linky R5 jedoucí z Brna přes Břeclav do Hodonína. Tyto vlaky zrychlí a zlevní zejména spojení mezi Brnem a Hodonínem. Výhodné však budou i pro obce ležící na Hustopečsku a Břeclavsku. Jejich občané do nich budou moci přistoupit ve stanicích Podivín, Zaječí nebo Šakvice. V těchto železničních stanicích pak bude zajištěna vzájemná návaznost mezi vlaky a autobusy.

Rychlé spojení Veselí nad Moravou s Brnem každou hodinu

Obyvatelé Veselí nad Moravou získají s rozšířením IDS JMK rychlé spojení s krajským městem každou hodinu. Buď budou moci využít přímé spěšné vlaky R6 anebo se mohou svézt autobusem 933 do Moravského Písku, kde jim naváže rychlík R5 do Brna. Přímé vlaky R6 jedou z Veselí každý den v 6 a dále od 7 do 21 hod. přesně v každou celou lichou hodinu. Autobusy 933 odjíždějí od 8 do 20 hod. vyjma 16. hod. vždy čtvrt hodiny před každou celou sudou hodinou. Oběma směry trvá cesta stejně - přibližně 100 minut a stojí také stejně. Potřebujete univerzální jízdenku označenou na 12. poli.  Cesta tak vyjde na 56 Kč.

Zvýšení atraktivity jihovýchodní Moravy

Nové vlaky umožní výrazně zvýšit turistickou atraktivitu Veselska, Hodonínska i Břeclavska. Velmi rychle a pohodlně bude k dosažení například Lednicko-valtický areál, případně obce přiléhající k Baťově kanálu.
Poprvé v historii bude do IDS JMK začleněna i mezinárodní linka 910. Ta povede mezi Hodonínem, Strážnicí a Veselím nad Moravou po území Slovenska přes Holíč a historické město Skalica. Cestující za cestu zaplatí stejně jako za cestu po území ČR.

Předplatní jízdenky pro pravidelné cestující

IDS JMK však přináší výhodnou nabídku i pro pravidelně dojíždějící. Nejen studenti a děti ale i dospělí si mohou zakoupit výhodné předplatní jízdenky, s nimiž mohou ušetřit až čtvrtinu ceny běžné jízdenky.
Cílem Jihomoravského kraje na rozdíl od některých jiných krajů je zajistit dopravní obsluhu území nejen v období dopravních špiček ale po celý týden. Proto i o víkendech se občané mohou na veřejnou dopravu spolehnout a bez starostí cestovat po celém zaintegrovaném území.

Posílení vlakových linek na Brněnsku

Městu Brnu přinesou nové jízdní řády další posílení železniční dopravy, která již nyní rychle a bez překonávání přeplněných ulic spojuje centrum města s jeho severními a východními částmi. Od poloviny prosince tak dojde k dalšímu posílení železniční linky S1 mezi severem Brna, Brnem-Židenicemi a slatinskou průmyslovou zónou.
Z Tišnova, Kuřimi nebo ze severu Brna dojedou cestující do slatinské průmyslové zóny dvakrát častěji než dosud. Při jedné cestě ušetří proti cestě autobusem 10 až 20 minut. Nově je přeřešena i návaznost městských autobusů, které ve Slatině rozvážejí pracující do tamních podniků.
Výchozí stanicí linky S1 nově bude Tišnov a v některých případech i Nedvědice. Poprvé po dlouhé době bude nově možné dojet v pracovní dny z Nedvědice do Brna bez přestupu. Tato úprava umožní vést vlaky mezi Tišnovem a Brnem v ranní špičce až po cca 10 minutách. Odpoledne naopak nabízí vlaky možnost rychlého spojení mezi Židenicemi, severem Brna, Kuřimí a Tišnovem v intervalu po cca15 minutách.
Vlaky na tratích mezi Brnem a Kuřími a Brnem a Rájcem-Jestřebí budou nově jezdit v intervalu minimálně každých 30 minut až do cca 20. hodiny.

Ceny regionálních předplatních i jednorázových jízdenek se nemění

I když došlo ke změně cen předplatních jízdenek v zónách 100 a 101, ceny jednorázových i předplatních jízdenek vydaných pro regionální zóny nebo v kombinaci s brněnskými zónami se nemění.

 


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci