Umístění: Jižní Morava Doprava Silničáři hlásí: na zimu jsme připraveni!

Silničáři hlásí: na zimu jsme připraveni!

Zlé jazyky občas tvrdí, že silničáře vždy v listopadu či prosinci překvapí zima. Skutečnost však bývá poněkud jiná – první sníh či náledí s jistotou překvapí pouze řidiče, kteří si nepřezuli letní gumy a jejichž vozidlo tak dokáže na dlouhé hodiny zablokovat jakoukoli silnici. Kupodivu i přes všechna varování silničářů, dopravních policistů, novinářů, televizních hlasatelů a jiných odborníků se každoročně takových výtečníků najde více než dost.

Silničáři

 

Správa údržby silnic Jihomoravského kraje (SÚS JMK) se stará celkem o 4374 kilometrů silnic. Tyto silnice jsou podle důležitosti rozděleny do několika kategorií a na nejdůležitějších z nich musí být do dvou hodin od výjezdu techniky v maximální míře odstraněny závady ve sjízdnosti.    
Pro údržbu silnic v zimě je připraveno 10 500 tun posypu a dalších 7 000 tun je v záloze.  Sjízdné silnice budou zajišťovat speciální autosypače, při sněžení vypomohou traktory s radlicemi, nakladače a nákladní automobily se šípovými pluhy. V případě většího sněžení je v záloze připraveno čtrnáct sněhových fréz. V tomto roce uzavřela Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje kupní smlouvu na dodávku dvanácti speciálních automobilových podvozků Tatra 4x4 včetně nástaveb pro posyp, koncem září navíc převzala dvě vozidla Tatra 6x6 po kompletní generální opravě. „Každoročně kupujeme šest až sedm nových sypačů,“ říká Alois Vybíral, provozní náměstek SÚS JMK. „Veškeré sypače jsou osazeny GPS navigací a máme je pod kontrolou, takže víme, kde sypou a prohrnují,“ dodává.  
(tof)
Foto: SÚS JMK

Řidiči, pozor na novou dopravní značku

Nová dopravní značka „Zimní výbava“ přikazuje řidiči motorového vozidla pokračovat v jízdě jen za použití zimních pneumatik, za určitých podmínek i se sněhovými řetězy. Dopravní značka platí od 1. listopadu do 30. dubna. Více informací na stránkách Ministerstva dopravy www.mdcr.cz.

 


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci