Umístění: Jižní Morava Doprava Síť cyklokoridorů propojí celou jižní Moravu

Síť cyklokoridorů propojí celou jižní Moravu

Brno, 26. dubna 2024 – Kraj zveřejnil novou Koncepci rozvoje cyklistiky Jihomoravského kraje do roku 2030. Podobu tohoto strategického dokumentu, který zásadně ovlivní rozvoj cykloturistiky na jihu Moravy v nejbližších šesti letech, schválili na svém čtvrtečním jednání krajští zastupitelé.

cyklistika rodina dite

 

Konkrétní projekty a zejména výstavbu vyplývající z nové koncepce chce kraj financovat z více zdrojů – z krajských, státních i evropských peněz. „Počítáme s tím, že roční financování přijde kraj celkem na 50 milionů korun, většina financí na rozvoj sítě však nadále půjde ze státních a evropských zdrojů. Kdybychom v rámci této nové koncepce rozvoje cyklistiky každý rok vybudovali cca 25 kilometrů cyklostezek, tak by v kraji za období šesti let přibylo na 150 kilometrů bezpečných úseků cyklostezek,“ konstatuje náměstek hejtmana Jan Zámečník.

Mapová část nové koncepce již obsahuje návrh dopravních a turistických cyklokoridorů, které tvoří vhodnou cyklistickou síť propojující všechna ORP Jihomoravského kraje v celkové délce 1700 kilometrů. Tyto cyklokoridory chce kraj podporovat při výstavbě přednostně.

„Prioritní pro nás je bezpečná doprava do škol, zaměstnání a za službami. Narůstající ochota lidí dojíždět do zaměstnání i na delší vzdálenosti na kole je prostě realitou. Důležitý je i odpovídající servis pro cyklisty. Reagujeme také například také na masivní rozšíření elektrokol. To všechno se bude odvíjet od aktivit krajského a regionálních cyklokoordinátorů, kteří budou mít na starost jednotlivá ORP,“ pokračuje ve výkladu náměstek Zámečník. Jak dodává, zatímco krajský koordinátor bude financován krajem, 21 regionálních budou mít na starosti jednotlivé ORP, kraj na jejich činnost však plánuje částečně přispívat.

Jak uvádí náměstek Zámečník, nejedná se jen o krajský dokument, ale o dokument celého území, protože se do jeho tvorby aktivně zapojili všichni zainteresovaní aktéři. „Celou koncepci jsme vytvářeli takříkajíc odspodu – intenzivně jsme jednali s obcemi, městy, spolky a dalšími organizacemi a soukromými subjekty. Provedli jsme také podrobný dotazníkový průzkum. Návrh cyklokoridorů je tak už předjednaný s jednotlivými aktéry v území kraje,“ říká Zámečník. Jednou ročně bude kraj provádět jeho aktualizaci podle aktuálních potřeb jednotlivých území.

Zdroj: JMK, foto: Ingimage


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci