Umístění: Jižní Morava Ekonomika 17 projektů z jižní Moravy je v soutěži o nejlepší adaptační opatření na změnu klimatu

17 projektů z jižní Moravy je v soutěži o nejlepší adaptační opatření na změnu klimatu

Brno, 14. dubna 2021 – Ve třetím ročníku soutěže Adapterra Awards, která hledá inspirativní projekty na zvládání dopadů klimatické změny, jako jsou zhoršující se sucho, horko nebo přívalové deště, se sešlo 101 přihlášek. Mezi soutěžními projekty je i sedmnáct řešení z Jihomoravského kraje. Přihlášky posoudí odborná porota, ty nejlepší postoupí do letního online hlasování 3. srpna.

sucha puda zeme praskliny

 

O přízeň poroty i veřejnosti usiluje například projekt svejlů v Ježkovicích v okrese Vyškov. Na bývalé pastvině zasažené odtokem vody, erozí a suchem, přibylo pět zasakovacích pásů: takzvaných svejlů. Opatření pomáhá zadržovat a zasakovat srážky na celé ploše pozemku. Součástí je výsadba 13 druhů keřů a 11 druhů stromů. „Je jednoduché se živlu postavit do cesty, důležité však je jej řádně využít,“ komentuje svou přihlášku Martina Jurová.

Mezi projekty z moravské metropole najdeme počin Masarykovy univerzity. V projektu „Krok za krokem ke zlepšení“ se Přírodovědecká fakulta pustila do ekologických opatření v brněnské Botanické zahradě a v univerzitním areálu. Střechu akademické kolárny tak pokryla zeleň, fontána Žába zase přestala chrlit pitnou vodu a v zahradě přibyla velká nádrž na zachytávání dešťovky, která pomáhá zavlažovat sbírkové skleníky. Využívání dešťovky má i další přesah. „Nešetří se jen vodou, ale i hnojivy a chemickými postřiky, protože rostliny jsou zdravější a vitálnější, pokud jsou zalévány měkkou srážkovou vodou. Objem zachycené vody by při rovnoměrně rozložených srážkách během roku měl vystačit na veškerou zálivku ve sklenících,“ přiblížila vedoucí botanické zahrady Magdaléna Chytrá.

Do investic zmírňující dopady klimatické krize se pouštějí také obce. V Ostopovicích nedaleko od Brna radnice přestavěla místní základní a mateřskou školu tak, aby chytře reagovala na změnu klimatu. Nový komplex pohání tepelné čerpadlo s pěticí hloubkových vrtů, o chlazení se stará 300 metrů zelené střechy, splachuje se dešťovkou a areál doplňuje přírodní výuková zahrada. „Na dalším rozvoji se podílí nejen firmy, ale i žáci a rodiče při brigádách. Společně tak tvoříme místo, kde je nám dobře. I nadále připravujeme drobné doplňky, učební koutky, zajímavosti. Areál se tak stává naší přirozenou učebnou,“ komentuje ředitel školy Petr Juráček.

Podobných projektů se sešlo po celé republice více než stovka. „Nejvíce přihlášek, celkem 48, lidé posílali do kategorie volná krajina, 38 do zastavěného území, 9 je z pracovního prostředí a 6 projektů soutěží v sekci náš domov,“ shrnuje Andrea Křivánková, koordinátorka soutěže.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci