Umístění: Jižní Morava Ekonomika Bývalé doly na lignit chce kraj využít jako zásobárnu vod

Bývalé doly na lignit chce kraj využít jako zásobárnu vod

Brno, 30. března 2022 - Využití bývalých jihomoravských lignitových dolů jako zásobárny vod – to je společný záměr kraje a společnosti Moravské naftové doly (MND). Krajská rada ve středu 23. března schválila jejich společné memorandum. „Jižní Morava je jedním z nejsušších regionů v zemi. Proto hledáme další možné zdroje vody. Voda z bývalých lignitových dolů by mohla být jednou z cest,“ říká hejtman Jan Grolich.

tezebni vez

 

Jak konstatuje jeho náměstek Jan Zámečník, tyto důlní vody by mohly rozšířit kapacity vodních zdrojů v době sucha. „Obce by je mohly využívat například na zavlažování hřišť, veřejné zeleně a kropení komunikací nebo pro potřeby hasičů,“ dodává náměstek hejtmana. Stejně tak by se daly využívat v oblasti životního prostředí pro nadlepšování bilance rybníků, mokřadů, biokoridorů a povrchových vodotečí. Případně pro zavlažování v oblasti zemědělské rostlinné výroby.

Memorandum kraj a MND uzavřou na dva roky (2022 – 2024), k vyhodnocení výsledků se budou jejich zástupci scházet čtyřikrát do roka.

Kraj si již v závěru minulého roku nechal vypracovat dokument, který mapuje možnosti využití důlních vod v bývalých dobývacích územích Jihomoravských lignitových dolů a v uhelné pánvi Rosicko-Oslavanska. Podle náměstka Jana Zámečníka jde o čerpání důlní či podzemní vody uvažovat u 12 bývalých hlavních dolů, 7 existujících čerpacích či pozorovacích vrtů a zhruba 30 průzkumných a těžebních sond společnosti MND určených k likvidaci. „Mezi vytipovanými pilotními projekty pro tento rok jsou například monitorovací vrty v katastru Šardic, likvidované vrty MND nebo bývalé hlavní důlní dílo v Kyjově,“ plánuje náměstek Zámečník.

Zdroj: JMK


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci