Umístění: Jižní Morava Ekonomika Chaty a chalupy v Jihomoravském kraji dlouhodobě zdražují

Chaty a chalupy v Jihomoravském kraji dlouhodobě zdražují

Brno, 24. července 2022 – Jihomoravský kraj zažívá dlouhodobý růst cen nemovitostí určených k rekreaci. Jak vyplývá z analýzy Cenového kompasu Sreality.cz, letos v červnu se chaty a chalupy v Jihomoravském kraji prodávaly průměrně za 48,5 tisíc korun za metr čtvereční. Kraj tak patří z hlediska cen rekreačních nemovitostí mezi nejdražší v republice. Nejvyšší ceny v rámci Česka jsou v Praze, kde cena za metr čtvereční překonala hranici 60 tisíc korun.

chata chalupa sreality

 

I v drtivé většině ostatních krajů republiky ceny rekreačních nemovitostí setrvale stoupají, v meziročním srovnání se jedná o nárůst přibližně o 20 %. Výjimkou je Karlovarský kraj, kde dochází k mírnému poklesu cen. Od prosince roku 2021 v něm rekreační nemovitosti zlevnily o 11 %. Aktuální celorepubliková mediánová nabídková cena* u chat je 42 000 Kč za m² a u chalup pak 32 000 Kč.

Nabídku chat a chalup na portálu Sreality.cz v dlouhodobém horizontu výrazně ovlivnila koronavirová pandemie, nyní po více než roce počet nabídek nemovitostí určených k rekreaci narůstá. „Díky velkému zájmu lidí o tuzemské rekreační nemovitosti a uzavírce okresů jsme minimum inzerátů v nabídce zaznamenávali na začátku roku 2021. Aktuálně pozorujeme, že se situace stabilizovala a nabídek opět přibývá. Například v meziročním porovnání pro měsíc červen se letos na našem portále objevilo o téměř 30 % více inzerátů,“ říká Šarlota Smutná, datová analytička Seznam.cz.

Nabídek rekreačních objektů přibývá, ceny ale neklesají
Ke konci června bylo na portále Sreality.cz téměř 2500 nabídek chat a chalup. V průběhu celého měsíce se na portále prostřídalo celkem přes 3000 nabídek s tím, že inzerátů na prodej chat bývá v průměru přibližně o 70 % více než nabídek chalup. „Nejvyšší ceny, přes 60 tisíc korun za m2, najdeme v Praze, což je dáno i velmi omezenou celkovou nabídkou v této lokalitě. K nejdražším krajům z pohledu rekreačních nemovitostí patří Středočeský, Jihomoravský a Liberecký. Naopak nejlevněji se dá chata či chalupa pořídit na Vysočině nebo v Karlovarském kraji,“ říká Hana Kontriš, manažerka týmu inzertních služeb Sreality.cz, a dodává, že v cenách se vždy odráží parametry konkrétní nabídky, například velikost pozemku.

Ceny za metr čtvereční užitné plochy chalup zůstávají v porovnání s cenami chat dlouhodobě nižší a v dlouhodobé perspektivě se rozdíl mezi cenami těchto typů nemovitostí stále mírně zvětšuje.

Poptávka se pomalu vrací na předkoronavirovou úroveň
O zájmu o rekreační nemovitosti svědčí počet vyhledávacích dotazů na prodej chat a chalup. Po vypuknutí pandemie zaznamenal portál Sreality.cz velký boom vyhledávacích dotazů. V dubnu 2020 byla v meziročním porovnání poptávka vyšší o 60 %. „Dlouhou dobu se poptávka držela velmi vysoko, až v současnosti se dostáváme na hladiny srovnatelné s rokem 2019. Naši uživatelé si při filtrování mohou zvolit přímo chaty nebo chalupy, či samozřejmě oba dva druhy nemovitostí. V polovině případů je tomu právě tak a zajímá je obojí. Pokud uživatelé volí přímo jen jednu možnost, pak více preferují chaty,“ komentuje poptávku po rekreačních nemovitostech na Sreality.cz Hana Kontriš.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci