Umístění: Jižní Morava Ekonomika CzechTourism: Příjmy ČR z cestovního ruchu vzrostly o 4,9 miliardy na 127,4 miliardy korun

CzechTourism: Příjmy ČR z cestovního ruchu vzrostly o 4,9 miliardy na 127,4 miliardy korun

Praha, 10. března 2011 (MEDIAFAX) - Příjmy České republiky z mezinárodního cestovního ruchu dosáhly v roce 2010 celkem 127,4 miliardy korun, což bylo o 4,9 miliardy více než v roce 2009. Ve čtvrtek o tom informovala Česká centrála cestovního ruchu - CzechTourism.

letadlo-2

 

CzechTourism se odvolává na statistiku platební bilance, kterou ve čtvrtek zveřejnila Česká národní banka.

Příjmy státu ze zahraničního cestovního ruchu se zvýšily díky rostoucí poptávce zahraničních turistů. Těch v loňském roce přijelo do České republiky celkem 6,3 milionu, což bylo o pět procent více než v roce 2009. Významně přibylo například turistů z Ruska či USA.

"Je vidět, že krize je na ústupu,“ uvedla už dříve ředitelka zahraničního zastoupení agentury CzechTourism v Moskvě Monika Linhartová. Právě u ruských turistů zaznamenala agentura CzechTourism jeden z nejvýraznějších meziročních skoků. Do Česka jich v roce 2010 přijelo celkem 413 tisíc, což bylo o 26,6 procenta více, než v roce 2009.

"Zatímco příjmy České republiky z mezinárodního cestovního ruchu zaznamenaly výrazný nárůst, výdaje Čechů na zahraniční dovolenou se příliš nezměnily," poznamenal generální ředitel agentury CzechTourism Rostislav Vondruška. Výdaje českých turistů na zahraniční cestovní ruch v roce 2010 dosáhly 77,59 miliardy korun, což bylo jen o 425 milionů více, než v roce předchozím. Pomalejší růst výjezdového cestovního ruchu může podle Vondrušky souviset, kromě vývoje české ekonomiky, také s dopadem některých projektů agentury CzechTourism zaměřených na podporu domácího cestovního ruchu, jako je například portál Kudy z nudy, či kampaň "Dovolená v Česku – to letí!".

Vondruška také upřesnil informaci agentury Mag Consulting. Ta v úterý v médiích zveřejnila svůj odhad, podle kterého měly příjmy České republiky z cestovního ruchu za rok 2010 vzrůst o 1,3 miliardy korun na 122,5 miliardy korun. "Podle dat ČNB, která byla už v úterý dostupná, však příjmy České republiky ze zahraničního cestovního ruchu činily 122,47 miliardy korun už v roce 2009," doplnil Vondruška.

Filip Sušanka

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci