Umístění: Jižní Morava Ekonomika Detektivové ČP loni odhalili na jižní Moravě pojistné podvody za 10,5 milionu

Detektivové ČP loni odhalili na jižní Moravě pojistné podvody za 10,5 milionu

Brno, 24. ledna 2013 - Detektivové České pojišťovny v loňském roce odhalili po celé republice pojistné podvody za více než 422 milionů korun. V Jihomoravském kraji za loňský rok odhalili pojistné podvody v celkové výši 10,5 milionu Kč, což je o necelé 3,5 miliony nižší částka než v roce 2011.

penze2

 

Hlavním polem pro páchání pojistných podvodů bylo v minulých letech především pojištění motorových vozidel, v poslední době se však těžiště pojistných podvodů přesunulo do oblasti pojištění majetku a odpovědnosti za škodu. Roste také počet odhalených podvodů z životního a úrazového pojištění.

„V boji s pojistnými podvody jsme stále zkušenější a daří se nám je tak lépe odhalovat. Investujeme do rozšiřování týmu detektivů i do technologií. Tak jako všude ale platí, že technologie není všemocná. Za naším úspěchem vidím spíše kvalitu našich detektivů, kteří jsou na českém trhu dlouhodobě nejúspěšnější,“ říká Ludvík Bohman, vrchní ředitel Úseku vnitřních věcí České pojišťovny.

„Za poslední tři roky se počet detektivů České pojišťovny výrazně zvýšil. Nejde však jen o práci samotných detektivů. Boj s pojistnými podvody vyžaduje spolupráci napříč celou firmou a pomoc mnoha podpůrných útvarů, kde kolegové pracují na analýze shromážděných dat. K tomu jim samozřejmě slouží softwarové nástroje, které umí data vzájemně prokreslit ve vazbě lidí a jejich rolí v daném případu,“ doplňuje Ludvík Bohman.   

V devíti ze čtrnácti krajů České republiky došlo vloni k meziročnímu nárůstu odhalených pojistných podvodů. Zdaleka nejsložitější situace byla v Praze, která žebříčku pojistných podvodů kraluje již mnoho let. Důvodem je jednak velikost Prahy a pak také fakt, že zde operuje řada organizovaných skupin. Na dalších místech se stejně jako v loňském roce umístily kraje Jihočeský a Královéhradecký. V pololetí 2012 druhý kraj Středočeský se na konci roku 2012 posunul na o něco lichotivější pátou pozici.

Jeden příklad za všechny - „pracovní“ úraz při koupi drog
Policii i České pojišťovně nahlásil její klient přepadení, při němž ho neznámý pachatel na parkovišti nejprve udeřil do hlavy, srazil k zemi a okradl o mobilní telefon a peněženku s doklady a dvěma tisíci korunami v hotovosti. Vše se přitom odehrálo za bílého dne, kdy byl postižený muž v práci a rozvážel zásilky. Služební vozidlo přitom na moment zastavil, aby si vyřídil telefon, který mu v té době zvonil. Pojistná událost byla nejprve klasifikována jako pracovní úraz a klient za něj získal pojistné plnění přesahující 100 tisíc korun.

Na počátku jasný případ získal zcela nové kontury, když se Policie ČR v souvislosti s přepadením později na Českou pojišťovnu obrátila s novými informacemi. Kriminalistům se totiž podařilo zadržet dva podezřelé z přepadení na parkovišti. Jejich výpovědi se však v důležitých pasážích zásadně rozcházely s výpovědí poškozeného. Vyšetřování nakonec prokázalo, že dva výtečníci byli ve skutečnosti známými napadeného. Ten si od nich v inkriminovaný den chtěl vyzvednout dávku povzbuzující drogy. Během předávání se však trojice nepohodla. Řidič tak místo omamných látek dostal pár kopanců do hlavy. A protože s takovou verzí by v práci a doma u rodiny nepochodil, rozhodl se celou věc poněkud upravit k obrazu svému.

Z poškozeného se tím pádem stal obviněný z trestného činu pojistného podvodu.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci