Umístění: Jižní Morava Ekonomika Dostavba elektrárny v Dukovanech zvedne poptávku po bydlení i ceny nemovitostí v jejím okolí

Dostavba elektrárny v Dukovanech zvedne poptávku po bydlení i ceny nemovitostí v jejím okolí

Brno, 26. března 2023 - Dvě stě miliard korun. Právě takovou částku má podle nynějších odhadů stát dostavba nového bloku jaderné elektrárny v Dukovanech. Obří stavební zakázka, která nemá v České republice v posledních desetiletích obdoby, bude mít řadu pozitivních ekonomických dopadů. Jedním z nich bude i vliv na zvýšení cen nemovitostí ve městech v blízkosti elektrárny.

Jaderna elektrarna Dukovany

 

Výstavba nového bloku jaderné elektrárny podle aktuálních plánů měla trvat deset až patnáct let a hotová by měla být v roce 2036. V soutěži o dostavbu Dukovan spolu soupeří americká společnost Westinghouse, francouzské EDF a jihokorejské KHNP. Všechny tři společnosti již podaly své nabídky a v letošním roce má dojít k finálnímu výběru zhotovitele. Elektrárenský gigant ČEZ by měl vybrat nejlepší nabídku, kterou poté ještě musí schválit vláda.

Tisícovky nových pracovníků zvednou poptávku po bydlení
Stavba, do které se zapojí coby dodavatelé i subdodavatelé stovky českých firem a které se budou podílet tisíce dělníků, bude mít pozitivní dopady nejen na lokální i celostátní zaměstnanost, ale například i na ceny nemovitostí v okolních městech.

Jaderná elektrárna v současnosti zaměstnává 3000 lidí, přičemž řada z nich žije a bydlí v okolí Dukovan. Dá se předpokládat, že v novém bloku elektrárny bude pracovat minimálně další tisícovka nových zaměstnanců – a všichni z nich budou muset někde bydlet. Stejně tak bude muset být zajištěno ubytování pro několik tisíc dělníků, kteří se po dobu deseti až patnácti let budou přímo podílet na stavebních pracích. Tyto faktory potáhnou ceny nemovitostí v regionu vzhůru.

Ty porostou zejména v nejbližším okresním městě, kterým je Třebíč. Už nyní zde ceny novostaveb dosahují výše kolem 65-70 tisíc korun za metr čtvereční, a dosáhnout mohou výše až 80 tisíc Kč za metr čtvereční podlahové plochy nových bytů. Ceny nemovitostí pravděpodobně porostou i ve Znojmě a dalších okolních menších městech, jakými jsou Náměšť nad Oslavou, Ivančice či Moravský Krumlov.

Nový „Klondike“ pro dělníky Dukovany neplánují…
Problém s ubytováním dělníků řešili v Dukovanech již v osmdesátých letech minulého století, když se stavěly původní bloky jaderné elektrárny. Tehdy za malou obcí vyrostl obří ubytovací areál pro zahraniční dělníky, místními nelichotivě dodnes nazývaný Klondike. Podle pamětníků nebylo soužití s pracovníky ze zemí RVHP ideální a přinášelo řadu konfliktů. Obec Dukovany nové ubytovací kapacity pro dělníky proto neplánuje ani nepřipravuje.

„Pokud proběhne plánovaná dostavba nového jaderného bloku v JE Dukovany, zvýší se zájem o bydlení v celém regionu i okolí elektrárny, ať již ze strany jednotlivých pracujících a jejich rodinných příslušníků, tak i z řad investorů a developerů. Přestože převážná část zaměstnanců bude bydlet v ubytovnách, stále mnoho lidí bude upřednostňovat a vyhledávat bydlení v nájmu nebo ve vlastní nemovitosti. Už nyní hodně majitelů domů či podnikatelů buduje a připravuje těmto zájemcům nové byty, bytové domy nebo i rodinné domy poblíž dukovanské elektrárny. A těm, kteří ještě váhají s nákupem investiční nemovitosti, mohu jenom doporučit začít jednat,“ dodává Ivana Fialová, majitelka a makléřka realitní kanceláře REAL GOLD.

Starosta Třebíče Pavel Pacal: Jádro do regionu patří, další výstavba JE Dukovany je pro všechny zásadním impulsem

Starostou Třebíče je od roku 2018, nyní pokračuje coby první muž města ve druhém volebním období. Na rozvoj města a regionu má jasný názor. Pavel Pacal (49) ani na chvíli neváhá, když mluví o plánovaném tendru na výstavbu dalších reaktorů Jaderné elektrárny Dukovany. Půjde podle něj o důležitý impuls pro další rozvoj této části Vysočiny.

  • Jaké máte informace k události, která ovlivní život v regionu na desítky let dopředu?

„Velmi detailní, protože město Třebíč je zakládajícím členem Energetického Třebíčska. Od roku 2011 v rámci tohoto sdružení usilujeme o to, aby došlo k náhradě dosluhujících bloků, tedy k výstavbě pátého a šestého bloku. Dlouhodobě tento záměr podporujeme a činíme spoustu kroků, aby se celý proces rozhýbal. Současný stav je příznivý, posun vpřed vítáme.“

Starosta Trebice Pavel Pacal

  • Pokud půjde vše podle plánu, má se výstavba dalších bloků JE Dukovany uskutečnit v letech 2029 až 2036. Považujete tento termín za reálný?

„Od roku 2011 jsme v kontaktu s ČEZem a organizacemi, které se podílejí na přípravě. Máme tudíž podrobné informace o všech harmonogramech a aspektech. Lze říci, že jsme v obraze.“

  • Mluvčí JE Dukovany uvedl, že s náborem nových zaměstnanců začnou už v průběhu tendru, personál prochází generační obměnou. Bude to podle vás velká šance pro Třebíč a region z hlediska pracovní nabídky a poptávky?

„Jednoznačně to byl jeden z argumentů, proč jsme usilovali o výstavbu pátého případně šestého bloku, respektive náhradě dosluhujících bloků. Tento region byl v 80. letech určen jako energetický, spousta firem a profesí se na to navázala. Je logické, že tento směr nejde ukončit a začít od nuly. Vnímáme to jako velkou příležitost, aby náš region mohl pokračovat v rámci jeho nastavení. Je to příležitost pro firmy i jedince, kvalifikované profese a je to tak dobře.“

  • Mluví se o stovkách, možná několika tisících zaměstnanců. Ti musejí někdy získat zázemí. Může Třebíč nabídnout ubytovací kapacity, čelíte zájmu developerů, plánuje se nová výstavba a případně kde konkrétně?

„Tomuto aspektu se věnujeme dlouhodobě. Řešíme to do všech detailů včetně potřebné infrastruktury, která bude navázaná na to, co vznikne. Máme informace, že někteří potenciální dodavatelé této stavby mluví o třech až pěti tisících lidí, které budou potřebovat. My jsme připraveni v rámci našich rozvojových ploch, ať už městských nebo soukromých, nabídnout prostor pro vytvoření odpovídajícího bydlení, ať už nájemního či vlastnického. Všechny aktivity, které budou v tomto duchu růst do prostor města, chceme budovat tak, aby byly trvale udržitelné a mohly posloužit i pro další aktivity.“

  • Máte vyhlídnuté oblasti města, kde by výstavba mohla probíhat?

„Máme už několik konkrétních projektů, které jsou připraveny. Stejně tak víme o soukromých aktivitách dalších vlastníků půdy. V tomto smyslu Třebíč připravená je.“

  • Oficiálně žije v Třebíči 34 tisíc obyvatel. Předpokládáte demografický nárůst podobně jako tomu bylo po dokončení JE Dukovany v 80. letech?

„Předpokládám nárůst obyvatelstva, určitě však ne jako v 80. letech, kdy jsme se z 21 dostali až na 38 tisíc osob. Předpokládám spíše stovky nových příchozích.“

  • Podle posledních údajů realitek se ceny nemovitostí v Třebíči aktuálně pohybují takto – 2+1 za 3 miliony korun, třípokojový byt kolem 3 a půl milionu, 4+1 za 4 a půl milionu korun. Promítne se plánovaná výstavba v Dukovanech do těchto cen směrem vzhůru?

„Myslím, že se do cen promítne poptávka. Bude-li velká poptávka a malá nabídka, tak to samozřejmě může tlačit na cenu nahoru, to platí obecně i u nájemních bytů. Z toho důvodu chceme, aby ta nabídka byla co nejširší a největší, aby byla uspokojena a ta cena nebyla příliš vysoká.“

  • Třebíč a region je s JE Dukovany spojen více než čtyři desítky let. Po katastrofě v Černobylu v roce 1986 panovaly obavy, jádro se ale postupně stalo významným zdrojem energetické soustavy. Jak byste současný vzájemný stav a soužití popsal?

„My jsme se naučili žít ve vzájemné symbióze. To znamená, že obě strany se vnímají prospěšně. My vnímáme jadernou elektrárnu jako příležitost pro atraktivní vzdělávání a silného partnera v regionu, který pomáhá region rozvíjet. Oni nás vnímají jako partnera, který jim vytváří infrastrukturu a podmínky pro jejich zaměstnance a vůbec spokojený život. Když si vezmeme minulé i současné průzkumy veřejného mínění z hlediska podpory jaderné energetiky, tak lokalita Třebíčska a jaderné elektrárny vyšla jako jedna z nejvíce podporujících jádro. I proto jsme jako Energetické Třebíčsko a město Třebíč tlačili na všechny vlády, kterých se to dotýkalo, aby se plánovaný 5. a 6. blok posunul do reálného termínu. Protože nelze hazardovat s podporou lidí do nekonečna. My jádru věříme. Věříme, že je bezpečné a chceme, aby tady v regionu pokračovalo bezpečnou formou.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci