Umístění: Jižní Morava Ekonomika Firmám na jihu Moravy vládne strojírna, živnostníkům kovář

Firmám na jihu Moravy vládne strojírna, živnostníkům kovář

Brno, 12. října 2022 - IBM Firma roku 2022 Jihomoravského kraje nese název STROJÍRNA OSLAVANY. Společnost vyrábí hydraulické tlumiče pro kolejová vozidla. Ocenění MONETA Živnostník roku 2022 Jihomoravského kraje získal Jan Šerák, kovář, šperkař a restaurátor.

thumb 7615 1600x1200 0 0 crop

 

Vítězný živnostník Jan Šerák se zabývá zakázkovou výrobou uměleckořemeslných děl z kovů, jako jsou mříže, ploty, plastiky nebo stavební kování, výrobou šperků, hlavně snubních a zásnubních prstenů a restaurováním kovů. „Zájem o historický šerm a obliba fantasy už na základní škole zažehly jiskru ke kovářskému řemeslu, kdy jsem si jako kluk zkoušel vyrábět různé nože, zbroje a podobné doplňky u táty v garáži,“ popisuje Jan Šerák. Práce ho bavila, tak se rozhodl jít touto cestou a doufal, že se v budoucnu řemeslem uživí. Vybavení a nářadí kupoval z peněz vydělaných na brigádách a díky podpoře rodičů měl už při škole malou dílnu a začal realizovat drobné zakázky. Nyní má pronajaté prostory na dílnu velikostně dle svých představ a s vybavením, které mu umožňuje tvořit téměř cokoli, na co sám stačí. Další rozvoj živnosti vidí převážně ve specializaci na činnosti, které mu jdou nejvíce, je po nich velká poptávka a konkurence není příliš veliká. Jedná se hlavně o prsteny z nerezového damašku, zirkonia a titanu a také restaurování kovů.

„Mě zaujalo, že kovářství bylo vítězovým klukovským snem a po dvaceti letech v oboru dokáže vyrábět pro celý svět,“ okomentoval vítěze za porotu Pavel Řezanina z MONETA Money Bank.

Druhé místo získala Zuzana Boudová, která vyrábí marmelády, džemy, sirupy a nakládanou zeleninu. Bronz si odváží Martin Škrobák pěstující vinnou révu, vyrábějící víno a poskytující ubytovací služby.

Vítězná společnost STROJÍRNA OSLAVANY se věnuje vývoji, výrobě a prodeji hydraulických tlumičů a zařízení pro veškerá kolejová vozidla na základě vlastního vývoje jednotlivých typových řad. Produktové spektrum pokrývá kompletní potřeby vypružení podvozku železničních vozidel, mezivozové i střešní tlumiče, rotační tlumiče pro vozy s nízkou zástavbou a hydraulické řídící válce. Technicky vyspělá a moderně řízená firma střední velikosti disponuje vlastním konstrukčně-technologickým vývojovým týmem, včetně testovacího zázemí. Její vysoká míra automatizace a digitalizace je zárukou vysoké kvality dodávané produkce. Zákazníkům poskytuje podporu a spolupráci již od prvotních vývojových fází projektů až po jejich finalizaci. „Impulsem k podnikání byla, je a doufám že i bude touha dokázat, že produkty, které vyvíjíme, vyrábíme a dodáváme do celého světa, jsou výrobky, na které se mohou naši zákazníci spolehnout,“ říká ředitelka společnosti Alena Lubasová.
„Pro mě je to i za značku Volkswagen zajímavé v tom, že firma vyrábí tlumiče, což je prvek používaný i v osobních vozech. Naše elektrické modely ID mají jako prvek příplatkové výbavy například podvozek s adaptivními tlumiči. Osobně je pro mě zajímavý příběh a emoce spjaté s tím, čemu se firma věnuje, a to i ve smyslu doprovodných aktivit pro děti,“ okomentoval volbu poroty produktový manažer pro elektromobilitu ze společnosti Volkswagen Dušan Klimek.

Druhé místo získala firma Carebot nabízející technologická řešení ve zdravotnictví. Bronz bere Farma Pálava, výrobce přívlastkových vín a organizátor teambuildingů a degustací.

V doprovodné kategorii MONETA Živnostník roku Srdcař, která v každém kraji oceňuje živnostníky, kteří dokázali překonat nejrůznější nástrahy podnikání, a přeci to nevzdali, zvítězila a toto ocenění v Brně získal potulný sadař Dominik Grohmann.

Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků soutěží IBM Firma roku 2022 a MONETA Živnostník roku 2022 se uskuteční 8. prosince na pražském Žofíně.

„Aktuálně zažíváme velmi turbulentní období, které na nás klade mimořádné nároky. Týká se to všech oborů činností a všech, malých, středních i velkých podniků a živnostníků. Proto je jejich podpora ještě důležitější než jindy a my jsme velmi rádi za to, že můžeme být partnery soutěže, která pomáhá rozvoji podnikání ve všech koutech republiky. I my se na všech svých projektech snažíme využívat v nejvyšší možné míře spolupráce s místními dodavateli, a podporovat tak střední podnikání a živnostníky v celé České republice,“ sdělila vedoucí útvaru komunikace a marketingu Skupiny VINCI Construction CS, Iveta Štočková.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci