Umístění: Jižní Morava Ekonomika Jihomoravský kraj a město Brno se účastní světové výstavy EXPO v Dubaji

Jihomoravský kraj a město Brno se účastní světové výstavy EXPO v Dubaji

Brno, 7. října 2021 – Jihomoravský kraj a město Brno se účastní světové výstavy EXPO v Dubaji. Upravená verze jejich exponátu doplněná hravými vědecko-technickými aktivitami Věda a technika jede! se vydala na cestu a od letošního října do března 2022 bude putovat po městech jižní Moravy.

EXPO pavilon

 

Díky úspěchům brněnských institucí a firem z oblasti vesmírných technologií, elektronových mikroskopů a nanotechnologií se Jihomoravský kraj a město Brno představí na světové výstavě EXPO s expozicí na téma spojení dvou světů Micro & Macro. „Věda a technologie z našeho regionu pronikly nejen do celého světa, ale i za hranice stratosféry. Když už jsme díky tomu vidět na EXPO v Dubaji, rádi bychom tady na jižní Moravě hravě a netradičně přiblížili nejen vesmírné technologie a elektronovou mikroskopii, ale vědu a techniku obecně,“ říká ředitel VIDA! science centra Lukáš Richter.

Upravená verze exponátu z dílny brněnských autorů – architektů Chybik+Kristof a multimediálních architektů Visualove – bude příštích šest měsíců putovat po Brně a Jihomoravském kraji. Do 17. října doplní expozici VIDA! science centra, odkud pojede dál do Židlochovic. Exponát pomocí media-serverem řízené projekce umístěné v dutém kvádru ukazuje dva neznámé a krásné světy, zážitek umocňuje kombinace LED pásů i užití termofolie a zrcadlového obkladu, tedy materiálů silně spojených s obory vesmírných technologií a elektronové mikroskopie.


„Jihomoravský kraj je centrem dvou klíčových oborů zaměřujících se na elektronovou mikroskopii a vesmírný průmysl. Tyto inovativní obory mění naše životy, ale povědomí o mezinárodních úspěších brněnských firem je však mezi občany malé. A právě to se snažíme změnit popularizační tour, na které spolupracuje velké množství místních partnerů z řad firem i veřejných institucí. Rádi bychom touto akcí motivovali děti, mladé lidi i jejich rodiče k zájmu o přírodní a technické obory a digitální technologie,“ vysvětluje náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Proto nejvíce exponát ožije v době, kdy se k němu připojí zábavní a naučná show pod taktovkou známých brněnských popularizátorů vědy a techniky. Návštěvníci road show Věda a technika jede! se mohou těšit na bohatý program, který sestavili zkušení vidátoři z VIDA! science centra a odborníci z Hvězdárny a planetária Brno, pojízdné dílny FabLab Experience a Střediska volného času Lužánky. „Interaktivní dílny, kde si zájemci mohou vyzkoušet 3D tiskárny, mikropájky nebo elektronový mikroskop, doplní obří nanostruktura, mobilní planetárium i poutavé vědecké pokusy,“ popisuje plánované akce v jihomoravských obcích koordinátor digitální dílny FabLab Tomáš Mejzlík. Od října navíc na stránkách micromacro.cz poběží kvíz plný zajímavostí z oborů vesmírných technologií a mikrosvěta.

Expomodul4 Zdroj  hvezdarna a planetarium brno

„Cílem celého projektu je ukázat lidem, proč Jihomoravský kraj a město Brno reprezentují Českou republiku na tak významné akci, jakou je světová výstava EXPO, a zároveň jim přiblížit zábavnou a zajímavou stránku vědeckých a technických oborů, kterými region vyniká, zejména elektronové mikroskopie a vesmírných technologií,“ dodává k záměru aktivit ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek.

Celá akce navazuje na dlouhodobou činnost města Brna a Jihomoravského kraje, kterou popisuje radní Jihomoravského kraje Jiří Hlavenka: „Trvale usilujeme dostat region více na mapu světa coby jedno z evropských center vědy, inovací a high-techu. Dubaj nám nabízí výbornou příležitost ukázat celému světu, v čem je náš region výjimečný; a celosvětová produkce třetiny elektronových mikroskopů jistě světová je, právě tak výjimečné je seskupení firem v kosmickém výzkumu. Etablování Brna v celosvětovém měřítku nám pomůže zacelovat jeden z největších problémů, kterému čelíme, a tím je nedostatek vynikajících talentů a mozků, které jsou zde žádány. Musíme ukázat, že jim máme co nabídnout: že se dostanou do špičkového odborného prostředí, do kulturně bohatého města a krásného kraje, ve kterém se dobře žije.“

Brno je již od minulého století velkým hráčem na poli elektronové mikroskopie, tedy oboru zásadního pro vše od výroby mikročipů až po analýzu důkazů. V roce 1951 vyvinuli vědci na půdě Ústavu teoretické a experimentální elektrotechniky VUT v Brně první československý komerčně dostupný elektronový mikroskop Tesla BS 241, v roce 1958 za stolní Teslu BS 242 získali zlatou medaili na světové výstavě EXPO. Od té doby se tento obor v regionu rozrostl do té míry, že se v Brně vyrábí třetina celosvětové produkce všech elektronových mikroskopů a nikde jinde na světě se nevyskytuje taková koncentrace firem a vědeckých ústavů zabývajících se tímto oborem.

Vesmírné technologie mají v regionu dlouhou tradici – například do astrologického kroužku brněnské hvězdárny chodil za mlada první kosmonaut nepocházející z USA nebo SSSR, Vladimír Remek. V současnosti v kraji je navíc celá řada velkých i menších technologických firem zapojených do řetězce vesmírného průmyslu a souvisejících technologií.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci