Umístění: Jižní Morava Ekonomika Jihomoravský kraj obsadil 7. místo ve srovnávacím výzkumu Místo pro život

Jihomoravský kraj obsadil 7. místo ve srovnávacím výzkumu Místo pro život

jizni morava viniceBrno, 4. září 2020 - Které regiony jsou příznivé pro život? Na to odpovídají letošní výsledky srovnávacího výzkumu Místo pro život, v němž analytická agentura Datank vyhodnocuje data získaná z nezávislých zdrojů a údaje z průzkumu prováděného mezi 1 250 obyvateli všech regionů.V Praze se žije dobře hlavně díky skvělé úrovni služeb. Zdravotnictví, vzdělávání, rozvoj infrastruktury, volnočasové aktivity i pracovní trh vykazují při celorepublikovém srovnání vynikající hodnoty. Druhým nejpřívětivějším regionem je Královéhradecký kraj, bronzovou příčku obsadil Jihočeský kraj. Jihomoravský kraj se umístil na sedmém místě.

 

V Praze se žije pohodlně, ale bezpečno tu není
Data vyhodnocovaná v rámci výzkumu jasně ukazují, že se Hlavní město Praha umísťuje na předních místech ve většině sledovaných oblastí. Na úplné špici je v oblasti zdravotnictví a sociálních služeb, má nejvyšší počet lékařů, zubařů i kapacitu v nemocnicích na počet obyvatel, nejnižší průměrnou nemocnost, obyvatelé se zde dožívají nejvyššího věku. Lákadlem hlavního města je také pracovní trh, zejména nejvyšší průměrné mzdy v rámci celé České republiky. Nikoho asi nepřekvapí, že se Praha může pochlubit také nejrozvinutější infrastrukturou, rychlým, i když stále ne dostačujícím rozvojem bytové výstavby, ale i vysokým počtem kulturních institucí a pořádaných kulturních akcí.

Na samém chvostu je ovšem Praha v oblasti životního prostředí a bezpečnosti. Pokud jde o ekologii, může za to například velmi vysoká produkce podnikového odpadu, odpadních vod, i nízký podíl zeleně. I přes nadprůměrný počet policistů zůstává v metropoli nejvyšší kriminalita, nejnižší objasněnost trestných činů a ani na silnicích není úplně bezpečno. I přes celkově nejlepší podmínky a celorepublikové prvenství z výzkumu také vyplývá, že Pražané výhody života v metropoli ne zcela doceňují. Jejich celková subjektivní spokojenost je při srovnání všech regionů pouze lehce nadprůměrná. Podílí se na tom především právě velmi nízká spokojenost s bezpečností, ale také stav občanské společnosti a tolerance v místě bydliště. Naopak velká spokojenost panuje se zdravotnictvím a infrastrukturou.

V Jihomoravském kraji myslí na zdraví a vzdělávání
Lidé na jižní Moravě můžou být spokojeni s vysokou atraktivitou zdejších vysokých škol, úspěšnost středoškoláků u státních maturitních zkoušek také není špatná, zájem dětí o návštěvu základních uměleckých škol celorepublikově nadprůměrný. Kvalita služeb v oblasti zdravotnictví je jedna z nejlepších. Počet lékařů je zde při přepočtu na počet obyvatel hned po hlavním městě vůbec nejvyšší, velmi nízká je průměrná nemocnost, počet lékáren i lůžek v nemocnicích je velmi vysoký. Lidé zde mají velkou šanci, že se dožijí vysokého věku. Pozadu je naopak region v oblasti životního prostředí a ekologie, což lze připsat velmi vysoké produkci podnikového odpadu i vypouštěných odpadních vod do kanalizace.

Investice vynakládané na ochranu životního prostředí jsou naproti tomu velmi nízké. O mnoho lepší to v Jihomoravském kraji není ani s bezpečností. Kriminalita je nadprůměrná, objasněnost trestných činů jedna z nejnižších v zemi. Také na silnicích není bezpečno, počet úmrtí jeden z nejvyšších. Policistů přitom podprůměrně. Pokud jde o subjektivní vnímání situace, jsou lidé na jižní Moravě ještě o něco skeptičtější, než odpovídá skutečnosti. Daleko od pravdy není při srovnání s hodnocením lidí v ostatních regionech jejich vůbec nejkritičtější pohled na oblast životního prostředí, spokojeni nejsou ani s pracovními podmínkami nebo třeba péčí o děti a vzděláváním. Naopak kladně hodnotí možnosti pro volnočasové aktivity ve svém okolí a poněkud paradoxně jaké bezpečnost.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci