Umístění: Jižní Morava Ekonomika Jihomoravští lidovci vyzvali obce, aby si společně vyjednaly lepší ceny energií

Jihomoravští lidovci vyzvali obce, aby si společně vyjednaly lepší ceny energií

Brno, 17. července 2012 (MEDIAFAX) - Jihomoravská KDU-ČSL vyzvala obce, aby se sdružovaly do zájmových skupin a začaly nakupovat společně elektřinu, plyn a vodu. Na klíčových energiích by tak díky společné poptávce měly ušetřit mezi deseti až pětadvaceti procenty, řekl v úterý krajský lidovecký šéf Stanislav Juránek.

elektrina-stozar250

 

Podle Juránka je společný způsob nákupu energií přes komoditní burzy velmi výhodný nástroj pro dosažené příznivějších cen pro obce. "Víme, že nemůžeme uvažovat, že bychom nakoupili kontrolní balíky akcií energetických společností, kterých se obce v drtivé většině zbavily," přiznal vicehejtman. Ztráty akcií vedly po čase ve všech případech k zvednutí cen energií pro obyvatele.

Lidovci se ale snaží nepříznivý vývoj cen, jež diktují energetické společnosti, zvrátit. "Do krajských voleb budeme chtít, aby bylo možné mít takzvané komunální vlastnictví akcií," nastínil Juránek. Do legislativy totiž chtějí lidovci prosadit po německém vzoru podmínku, aby energetické společnosti dodávající vodu, elektřinu nebo plyn měly mezi vlastníky povinně organizaci typu obce, města, kraje nebo státu. "Zamezí to monopolnímu postavení společností na trhu," řekl Juránek.

V Jihomoravském kraji přitom prodala své kontrolní balíky akcií energetickým společnostem drtivá většina obcí. Masivní prodeje se uskutečnily zhruba před 12 lety. Za utržené peníze tehdejší vedení měst a vesnic stavěla často akvaparky, cyklostezky, v lepším případě kanalizaci nebo chodníky. Dodnes zůstalo na jižní Moravě pouze několik obcí, které si akcie klíčových společností podržely.

Jednu z prvních vlaštovek společných nákupů energií na jihu Moravy představuje nákupní sdružení čtyř obcí nedaleko Rosic u Brna. Čtyři starostové se tam loni neformálně dohodli a společně oslovili jednotlivé dodavatele a vyjednali si výhodnější dodávky elektřiny a plynu. "Některé velké společnosti nebyly ochotny nabídnout cenu, pouze jí diktovaly. Zpětně se však některé ozvaly a my se s nimi dohodli. Díky tomu platíme od nového roku za energetické komodity o deset až pětadvacet procent méně než dříve," řekl agentuře Mediafax starosta Říčan u Brna Jan Studený (KDU-ČSL). Upřesnil, že obce společně poptávaly roční dodávku devíti gigawatthodin elektřiny, jedna z nich přitom stojí dva miliony korun.

Společný postup obcí v poptávání energií se ale nelíbil jejich dodavatelům. I když to firmy oficiálně nepřiznávají, jedna z nich se proti společnému nákupu ohradila u antimonopolního úřadu. Podle Studeného poukazuje na údajně formální nedostatky při nákupu komodit u Rosic.

Ani případná úřední obstrukce energetických gigantů prý však část jihomoravských obcí od společného sdružování k nákupům komodit neodradí. Pro příští rok plánuje podle Juránka na komoditní burze společnou poptávku po plynu a elektřině všech 13 obcí sdružených v "hornickém" mikroregionu Kahan - Vysoké Popovice, Zakřany, Zbýšov, Babice u Rosic, Lukovany, Zastávka, Rosice, Tetčice, Újezd u Rosic, Příbram na Moravě, Ostrovačice, Říčany a Kratochvilka.

Jiří Nováček

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci