Umístění: Jižní Morava Ekonomika Koruna hráze vodního díla ve Vranově n. Dyjí má projít zásadní opravou

Koruna hráze vodního díla ve Vranově n. Dyjí má projít zásadní opravou

Vranov nad Dyjí, 16. února 2012 (MEDIAFAX) - Uzavření koruny hráze vodního díla Vranov si zřejmě od října příštího roku vyžádá její kompletní rekonstrukce. Projekt zatím počítá se dvěma letními turistickými sezónami, po něž hráz nebude přístupná pro pěší ani auta, řekla mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová.

Vranovska_prehrada-hrazfotoHarold250

 

"Předpokládané náklady na akci, která by měla skončit v květnu 2016, dosáhnou zhruba 70 milionů korun, řekla Slámová.

Kompletní rekonstrukci si vyžaduje nevyhovující technický stav nádrže. Výsledky prohlídky z roku 2011 konstatovaly nutnou zásadní opravu zejména konstrukce přemostění přelivů, při níž stavbaři nahradí celou železobetonovou mostní konstrukci.

Hráz vranovské nádrže již prošla v letech 2003 až 2005 tříetapovými opravami povrchu návodního i vzdušného líce a nutnou generálku na současné standardy nyní absolvuje po téměř 80 letech i její koruna. Zhotovitel by ji měl podle projektu opravovat postupně po úsecích tak, aby se do původního stavu vrátila v květnu 2016, tedy před zahájením turistické sezóny. "Příjezd z obou stran k hrázi bude možný, stejně tak zůstane zachován i provoz lodní dopravy od hráze z mol u levého břehu nádrže," řekl ředitel závodu Dyje Jan Moronga.

Projektová dokumentace řeší kompletní rekonstrukci hráze včetně přemostění přelivů, mostních opěr, mostních závěrů i dosavadního zábradlí na obou stranách hráze. Opravou projdou i betonové plochy pod jeřábovou dráhou, osvětlení na koruně a také poškozené sanované plochy z roku 2005. "Nová a kvalitní izolace zajistí celou hráz z roku 1934 před povětrnostními vlivy," uvedl David Richtr ze společnosti, která pro investora zhotovila projekt. Podle něj termín a délku stavby jistě ovlivní řada okolností, například způsob financování, průběh výběrového řízení nebo nutnost prací na betonových konstrukcích v teplých měsících roku.

Projekt počítá se samostatnými stavebními objekty, mezi nimiž je mimo jiné postupné odstranění všech konstrukcí přemostění přelivů a betonáž nových, odstranění vozovky včetně izolací nebo osazení nových kabelových tras. Nechybí ani doplnění nových osvětlovacích stožárů nebo nového zábradlí z prefabrikovaných dílců.

Vodní nádrž Vranov leží na řece Dyji s dalším významným přítokem Želetavkou. Byla uvedena do provozu v roce 1934 a patří tak k jedněm nejstarších nádrží v povodí. Její rozsáhlá zatopená plocha představuje asi 760 hektarů, což je třikrát více než Brněnská přehrada. Hráz je betonová gravitační, v koruně má délku 290 metrů, šířku sedm a výšku 47 metrů nad terénem. Celkový objem nádrže přesahuje 133 milionů metrů krychlových.

Plocha povodí nad nádrží odpovídá 2216 čtverečním metrům, z čehož polovina leží na území Rakouska. Mezi funkce vodního díla Vranov patří nadlepšení průtoků v Dyji, odběr pro závlahy, snížení povodní, výroba elektrické energie, rekreace a rybaření. Vodárenská akciová společnost odebírá z nádrže surovou vodu pro úpravu na pitné účely. Například v roce 2010 činil objem odtud odebrané vody 2, 91 milionu krychlových metrů. Vranovská nádrž patří rovněž k vyhledávaným rekreačním lokalitám, na jejích březích a v blízkém okolí se nachází nejen velké objekty, ale i několik tisíc soukromých chat.

Jiří Nováček, foto - zdroj: Wikipedie (autor Harold)

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci