Umístění: Jižní Morava Ekonomika Lesy ČR zahájily rekonstrukci retenční nádrže v Břežanech na Znojemsku

Lesy ČR zahájily rekonstrukci retenční nádrže v Břežanech na Znojemsku

Břežany, 30. srpna 2016 – S rekonstrukcí zanesené retenční nádrže s poškozenou hrází v Břežanech na Znojemsku začal koncem srpna státní podnik Lesy České republiky. Projekt je jedním z opatření spojených se zadržením vody v krajině. Náklady jsou odhadovány na dva miliony korun. Práce by mohly skončit v dubnu 2017.

RETENCNI nadrz lesy cr

 

„Nádrž na přítoku Libického potoka v katastrálním území Břežany v okrese Znojmo je zanesená naplaveninami a z velké části zarostlá rákosem. Nemá bezpečnostní přeliv a nevyhovující je také výpustné zařízení. Hráz poškodil  mohutný vyvrácený strom. Nádrž je tedy v havarijním stavu,“ vysvětluje brněnský krajský ředitel Lesů ČR Dalibor Šafařík.

Samotné stavební práce začnou v říjnu. Spolu s rekonstrukcí zemní hráze a výpustného objektu se vybuduje také bezpečnostní přeliv, který pojme velkou vodu při povodních. Odtěží se i sedimenty, upraví zátopa a přibližně 150 metrů pod hrází zaujme místo bývalého rybníka nová tůň.

Podle přírodovědných průzkumů provedených při projektování stavby se v lokalitě vyskytovalo několik zvláště chráněných druhů obojživelníků - pulců blatnice skvrnité (Pelobates fuscus). Proto došlo letos v létě k jejich záchrannému přenosu. „Transfer probíhal ve spolupráci s orgány ochrany přírody. Byl podmínkou vypuštění nádrže,“ dodal Šafařík.

Rekonstrukce nádrže pozitivně ovlivní životní prostředí z krajinotvorného hlediska. Zejména ale začne vodní dílo opět sloužit lidem – při požárech, suchu, i povodních a také zvěři a dalším živočichům vázaným na vodní prostředí.

Zdroj a foto: Lesy ČR


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci