Umístění: Jižní Morava Ekonomika Lidé chtějí ozdravovat své finance, dvě třetiny z nich ale mají finanční problémy

Lidé chtějí ozdravovat své finance, dvě třetiny z nich ale mají finanční problémy

Praha, 19. dubna 2012 (MEDIAFAX) - Češi se čím dál víc zajímají o své finance a chtějí předcházet možným problémům. Vyplývá to ze statistik Koeficientu rozumného zadlužení, ve kterém si stav svých osobních financí spočítalo za poslední rok téměř 50 tisíc lidí, zveřejněných ve čtvrtek.

penezenka_prazdna250

 

Z údajů také plyne, že šedesát procent českých domácností se v prvním čtvrtletí letošního roku potýká s finančními problémy, což je oproti stejnému období v loňském roce nárůst o deset procent.

"Příčinou narůstajících problémů je především plošné zvyšování cen. Pro řadu domácností znamenají měsíční výdaje vyšší o několik stovek významný a problematický zásah do rodinného rozpočtu. Jde přitom nejen o domácnosti s malým příjmem a vysokými výdaji, ale také o rodiny, které dosud neměly dostatek prostředků na šetření," upozornil Aleš Pospíšil, ředitel Řízení segmentů Poštovní spořitelny. Podle něj jsou typickou příčinou problémů nečekané výdaje nad rámec plánovaných běžných věcí, kdy rodina nemá dostatečnou rezervu na jejich pokrytí.

Pozitivním jevem však je zvyšující se zájem předcházet finančním problémům. Potvrzuje to jak zvýšená návštěvnost webových stránek Koeficientu rozumného zadlužení, tak poboček Asociace občanských poraden.

"Oproti minulosti k nám přitom lidé nechodí až ve chvíli, kdy je nejhůře, ale aby se poradili, jak postupovat, aby se nedostali do problémů,“ potvrzuje Stanislav Skalický, ředitel Asociace občanských poraden, kterých je na 44 území ČR a ročně poradí na 70 tisícům lidí.

Pospíšil radí lidem, kteří bojují s napjatým rodinným rozpočtem, aby si v první řadě začali vést podrobný deník příjmů a výdajů. "Ten jim pomůže zamyslet se nad tím, zda někde nevykládají větší částky, než je nezbytně nutné, zda nejsou položky, na kterých by měsíčně mohli něco ušetřit," doporučuje Pospíšil.

Právě sepsáním příjmů a výdajů si lze podle něj uvědomit, že i zdánlivě nepatrné částky mohou v součtu tvořit veliké sumy. "Doporučujeme vést si tyto záznamy optimálně denní formou alespoň po dobu tří měsíců a poté provést revizi výdajů a rozdělit je na nezbytně nutné (nájem, elektřina, plyn atp.) a postradatelné (kabelová televize, více telefonů, výdaje za cigarety, alkohol či nákup spotřebního zboží, které nutně nepotřebujete). Jen tak je možné najít položky, které bude možno odstranit, nebo výdaje na ně alespoň částečně zeštíhlet," radí Pospíšil.

Filip Sušanka

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci