Umístění: Jižní Morava Ekonomika Na sídlišti Písečná v Blansku vyroste 400 nových bytů

Na sídlišti Písečná v Blansku vyroste 400 nových bytů

vizualizace-pisecna-blanskoBlansko, 9. března 2021 - O další čtyři stovky bytů by se v nejbližších letech mohlo rozrůst blanenské sídliště Písečná. Radní města Blanska na svém 51. jednání vybrali z nabídek jako nejvhodnější společný projekt společnosti HOPA Group s.r.o. a Trikaya Project Management a.s. Ty na okraji stávajícího sídliště chtějí vybudovat novou Rezidenci Písky se 406 novými byty. Součástí studie je také na šest stovek nových parkovacích míst.

 

Na výzvu k podání nabídek na bytovou výstavbu v lokalitě Písečná, kterou město zveřejnilo v roce 2019, původně reagovali čtyři zájemci. Loni v červnu ale původní návrh doplnili jen dva z nich – společnost Vascelo a se společným projektem společnosti HOPA Group a Trikaya.

„U podaných návrhů jsme posuzovali kromě výše kupní ceny za metr čtvereční také další kritéria – počet a strukturu bytů a jejich celkovou výměru, počet bezbariérových bytových jednotek převáděných bezplatně do majetku města, výměru revitalizovaného veřejného prostranství, nebo například velikost školky, komerčních prostor či mobiliář relaxační části veřejného prostoru, jako jsou hřiště nebo park, které také budou převedeny bezplatně městu,“ popsal místostarosta města Blanska Ivo Polák.

Firma VASCELLO Development připravila projekt počítající s výstavbou 91 bytových jednotek o velikosti 1kk až 5kk. HOPA Group spolu s firmou Trikaya plánuje o tři sta bytů více. Na rozdíl od konkurenční nabídky má tento investor smluvně ošetřeno také to, že odkoupí sousední pozemky od soukromého vlastníka, i na nich nová Rezidence Písky vyroste.

„Tato nabídka splnila všechny požadavky města. Oproti původnímu návrhu se podařilo snížit počet malometrážních bytů ve prospěch těch větších. Nad zákonem stanovenou normu se podařilo navýšit také počet parkovacích míst, z nichž většina je situována do podzemí. Nadzemní část nabídne na šest desítek parkovacích míst pro veřejnost,“ uvedl starosta města Jiří Crha. „Poptávka po bytech v Blansku je stále vysoká, jsme rádi, že se našel zkušený developer, který si troufá na tak velký projekt,“ dodal starosta.

HOPA Group spolu s Trikayou má kromě bytových domů v Rezidenci Písky vybudovat také dvoutřídní mateřskou školu s dětským hřištěm, kterou převede do majetku města. Město získá také dva bezbariérové byty a stometrový komerční prostor. Součástí projektu je také parková úprava a veřejná hřiště pro děti.

„Bytové domy budou mít zelené střechy, členěný půdorys i fasády a odsazené poslední patro. Věřím, že vše bude působit odlehčeně díky velkému počtu lodžií. Linii domů, které jsou podstatně kratší než domy na Písečné, dotváří alej stromů i dvě dětská hřiště,“ vysvětlila autorka projektu Monika Sirná z projekční kanceláře Abras.

„Součástí projektu jsou také přírodní prvky jako bylinkové zahrady, workoutové a rekreační chodníčky, na konci trasy vedoucí z chráněného území Čertovka je navržen menší přírodní amfiteátr,“ plánuje Sirná.

Finální nabídky několikrát projednávala investiční komise, zabývalo se jí vedení města i finanční výbor. „Všichni doporučili radě výběr společného projektu HOPA Group a společnosti Trikaya. Rada na základě vyhodnocení podaných nabídek doporučila zastupitelstvu tento společný investiční záměr schválit,“ dodal místostarosta Ivo Polák.

Nová výstavba by měla přinést výhody i stávajícím obyvatelům sídliště. „Ve spolupráci s investorem plánujeme prodloužení trasy linky městské hromadné dopravy a přeložení točny a autobusové zastávky hlouběji do sídliště. Nově by mohla zastávka vzniknout mezi Domem s pečovatelskou službou Pod Javory a budovou obchodní akademie, další zřejmě vznikne v protisměru poblíž nové zástavby. U obchodní akademie pak bude muset vzniknout nová točna autobusu, protože stávající točna bude novou výstavbou odstraněna,“ popsala vedoucí odboru správy a rozvoje města Petra Skotáková s tím, že rozhodující pro nová umístění jak točny, tak zastávek budou hlukové studie. „Zájmem města je rozšířit občanskou vybavenost sídliště, což projektový záměr developerů městu umožní,“ dodala.

„Developerský projekt splňuje také nepřekročitelnou podmínku města, a to napojení celé výstavby na systém centrálního zásobování teplem. Navýšení počtu odběratelů bude mít do budoucna jednoznačně pozitivní vliv na cenu tepla a udržitelnost soustavy centrálního zásobování ve městě,“ připomněl místostarosta Ivo Polák.

Vizualizace: Abras projektový ateliér


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci